Kamery live
prognoza pogody

Psycho-socjalna pomoc w miejscu bytowania – dzięki Środowiskowemu Centrum

6 marca 2020 08:43
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Miejsce Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego nad Powiatowym Urzędem Pracy zajęło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Obok Koszalina, Warszawy, Wieliczki – jest to jeden z czterech takich innowacyjnych ośrodków w Polsce. W teren ruszy 15 mobilnych zespołów.  

 

 

Pod umową na 17-milionowe dofinansowanie podpisy złożyli Małgorzata Jarosińska-Jedynak – minister funduszy i polityki regionalnej, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Wierzba i starosta Krzysztof Faber. Na ten uroczysty moment przybyła również delegacja zaangażowanej w projekt Fundacji Wspierania Rozwoju Społecznego “Leonardo” na czele z prezesem Mariuszem Pankiem. Właśnie ta fundacja wspierająca środowiskowe centra szukała na Podhalu partnerów dla swojego dzieła.

Ryzyko przyjęcia i trud zorganizowania Centrum, które wpisuje się w najnowsze trendy europejskiej psychiatrii podjął Szpital, a projekt pod hasłem „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę – projekt zintegrowany. Obszar testowania: powiat nowotarski” przygotowywany był w powiecie od dwóch lat. Jego wartość to 17,2 miliona złotych. Środki na inwestycję w 97 procentach pochodzą z funduszy unijnych Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój. Dyrektorką nowo powstałej placówki jest Ewa Piątkowska.  

Dalszym efektem będzie powstanie w czerwcu 2020 roku Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu, a efektem docelowym – wzniesienie na terenie szpitala osobnego obiektu dla psychiatrii. Ta inwestycja to już kwestia kolejnej perspektywy finansowej.

Środowiskowe centra to miejsca, gdzie osoby w kryzysie psychicznym uzyskują pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Takim osobom po przebytym kryzysie psychicznym oferują one kompleksową pomoc. Skupiają bowiem specjalistów z różnych dziedzin, m.in. psychiatrów, psychologów, terapeutów, doradców zawodowych, którzy pomagają osobom zmagającym się z kryzysem psychicznym lub jego skutkami. Całą tę kadrę przy podpisaniu umowy została przedstawiona z imienia, nazwiska i funkcji.

Zadaniem centrów jest leczenie osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień, bez potrzeby umieszczania ich na oddziałach psychiatrycznych. Szybka  diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia jest prostsze i tańsze niż hospitalizacja,   zapewnia także pacjentowi wyższy komfort leczenia i dopasowanie odpowiedniej dla niego terapii. Rozpoznanie indywidualnych potrzeb może się dokonać już podczas jednej wizyty.

Komfortowe i przyjemnie zaaranżowane lokum nad Urzędem  Pracy jest przestrzenią, w której lekarze i psychologowie będą przeprowadzać wywiady, udzielać porad, konsultacji oraz przeprowadzać specjalistyczne badania.

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego będą mogli skorzystać z całodobowej infolinii wsparcia oraz interwencyjnych miejsc noclegowych. 15 zespołów mobilnych będzie się poruszać po terenie całego powiatu nowotarskiego. Ważną częścią działalności staną się warsztaty i szkolenia dla uczniów ze szkół podstawowych oraz szkół średnich i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych czy rodzin osób objętych projektem.

Wsparcie dostępne jest dla wszystkich mieszkańców powiatu nowotarskiego – bez opłat i skierowania. Wystarczy zadzwonić lub osobiście odwiedzić Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

Ponieważ w kryzysie psychicznym nieocenione jest wsparcie osób, które same go doświadczyły, w centrach dla dorosłych, oprócz lekarzy i psychoterapeutów, pracują asystenci zdrowienia – osoby po kryzysach psychicznych, które po specjalistycznym szkoleniu są w stanie wesprzeć potrzebujących w pracy nad powrotem do zdrowia.

Wspólnie z osobą doświadczającą kryzysu i jej bliskimi w każdym przypadku tworzony będzie Indywidualny Plan Zdrowienia. To plan wspólnej pracy nad jak najszybszym powrotem do codziennego życia i włączenia na nowo do lokalnej społeczności.

Według różnych szacunków problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają od 5 do 8 milionów Polaków. Dlatego środowiskowe centra stały się ważnym elementem prozdrowotnej polityki państwa. 

– Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są przyczyną prawie 2/5 wszystkich długoterminowych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy – mówiła minister Jarosińska-Jedynak. – Stawiamy czoła wyzwaniom, z jakimi dziś zmaga się Polska. Przez cztery lata z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój zostało przeznaczone 260 milionów złotych na działania mające poprawić jakość życia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Tzw. wskaźnik populacyjny docelową grupę objętą różnymi formami pomocy Centrum szacuje na 2.200 osób. Po dwóch tygodniach od otwarcia siedziby dobrowolnie zgłosiło się już 67 mieszkańców powiatu. W imieniu osób ubezwłasnowolnionych taką wolę muszą zgłosić opiekunowie prawni. Centrum jest miejscem przyjaznym, do którego można wejść bez skierowań, prosto z ulicy.

Godziny otwarcia Centrum: 8.00 – 20.00 od poniedziałku do piątku.

Telefon: 18 263 31 81

(asz)

 

 

Anna Szopińska 06.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również