Kamery live
prognoza pogody

Psychiatria po gruntownej przebudowie

28 czerwca 2018 14:21
Wyciszenie Włącz dźwięk

To nie był remont, ale całkowita przebudowa, rozpoczęta dwa lata wcześniej wymianą dachu. Wczoraj, po trwających kilka miesięcy pracach, oddział psychiatrii z pododdziałem detoksykacji został poświęcony i uroczyście otwarty. Pacjenci wejdą do sal już dziś.

Psychiatria w nowej odsłonie zajmuje II piętro pawilonu, do którego prowadzi główne wejście. Nową panią ordynator oddziału jest dr Marzanna Konarska.

– Jeszcze trzy lata temu nie było na tym oddziale pomieszczenia, w którym nie trzeba by było podstawiać pojemników pod przeciekający sufit, a trudności w funkcjonowaniu oddziału powiększał brak odpowiedniej ilości węzłów sanitarnych i brak wentylacji – przypominał dyrektor Podhalańskiego Szpitala, Marek Wierzba, warunki urągające standardom opieki medycznej XXI wieku.

Ponieważ wstępny kosztorys przebudowy oddziału opiewał na 3 miliony zł, dyrektor zaczął szukać środków zewnętrznych. Udało się je jednak pozyskać tylko na projekt kardiologiczny. 1,5-milionowej pożyczki udzielił wobec tego Szpitalowi organ założycielski, czyli powiat. 173 tysiące pozyskała placówka z wojewódzkiego funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi. Resztę 3,5-milionowych w sumie kosztów Szpital musiał pokryć z własnych pieniędzy.

Teraz jednak dysponuje on oddziałem, który spełnia wszystkie standardy i z powodzeniem może się ubiegać o kontraktowanie świadczeń. Nadzieję na to dawała zresztą przybyła na otwarcie pani wicedyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ, Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Starosta Krzysztof Faber dziękował z kolei dyrektorowi za determinację w poszukiwaniu środków i w imieniu Zarządu Powiatu oświadczył, że będzie wnioskował o umorzenie Szpitalowi pożyczki.

 Nie ma lepszego przeznaczenia dla pieniędzy niż dobro pacjenta – mówił starosta.

Efekt przebudowy to nowoczesny, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oddział z przestronnymi salami i łazienką przy każdej z nich. Bezpieczeństwo pacjentów i personelu podniósł monitoring wizyjny. Powstały sala obserwacji i sala do prowadzenia terapii zajęciowej, gdzie specjalista będzie już mógł zajmować się chorymi w godziwych warunkach.

Oddział dysponujący w sumie 73 łóżkami oferuje po przebudowie nieco mniej miejsc psychiatrycznych, natomiast więcej łóżek na pododdziale detoksykacji. Wynikło to z analizy potrzeb i obłożenia. Wynikało też z aktualnego trendu w psychiatrii, który punkt ciężkości przenosi z leczenia stacjonarnego na leczenie w oddziale dziennego pobytu i w zespołach środowiskowych. 

Dr Marzanna Konarska, która przybyła do Nowego Targu z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie, mówi o dużym zapotrzebowaniu na opiekę psychiatryczną i terapię uzależnień. Właśnie takie problemy bardzo często dotykają osób powracających z zagranicy, a można teraz obserwować nasilenie powrotów. 

Rośnie, niestety, również liczba dzieci i młodzieży wymagającej psychiatrycznej pomocy. Są to w dużej mierze ofiary rozwodów i domowych patologii. Na razie jednak – mimo, że dyrekcja cały czas ma w zamyśle uruchomienie dla Podhala psychiatrii dzieci i młodzieży – nie ma ku temu możliwości i warunków.

/asz

fot. os

os 28.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również