Kamery live
prognoza pogody

Przy budowie ronda – o krok od rozwiązań siłowych

3 czerwca 2016 12:50
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Na skrzyżowaniu „zakopianki” z drogą gminną wczorajszy dzień upłynął pod znakiem walki właściciela w obronie nieruchomości wywłaszczonej na mocy spec-ustawy. Była policja, był ciężki sprzęt, były słowne przepychanki; były dramatyczne momenty, długie i bezskuteczne negocjacje. Nie doszło tylko do rozwiązań siłowych. 

Na placu rozpoczętej w poniedziałek budowy ronda przy granicy z Szaflarami i drogi gminnej mającej stanowić dojazd do przyszłej galerii Color Parku, roboty ziemne posunęły się już tak daleko, że sięgają granicy działki znanego nowotarskiego biznesmena, ogrodzonej siatkowym płotem oraz strzeżonej przez dozorców i jego osobiście. 

Właściciel uważa, że jeśli zaskarżył równoznaczną z wywłaszczeniem decyzję ZRID, to wykonawca nie ma prawa wejścia na jej teren. – To jest stalinizm! – krzyczał, broniąc swojego prawa własności. – Niech rozstrzygnie sąd! 

Władze miasta, występujące tu w roli inwestora, uważają z kolei, że klauzula natychmiastowej wykonalności, jaką opatrzone są obie decyzje ZRID (i wydana przez wojewodę, dotycząca ronda, i wydana przez starostę w sprawie drogi gminnej) obowiązuje bezwzględnie i zaskarżenie nie wstrzymuje prac.

Kierownik budowy, Mariusz Dendys, wzywał policję, twierdząc, że właściciel zaatakował go ciałem i obryzgał błotem, używając gróźb karalnych. Dwuosobowy policyjny patrol przyjechał, rozeznał sytuację, wysłuchał obu stron, spisał notatkę i po pewnym czasie odjechał, nie podejmując skutecznej interwencji. Zdjęte elementy siatkowego ogrodzenia dozorcy natychmiast uzupełniali. Stawali też murem razem w właścicielem trzymającym się ogrodzenia. Haków i dźwigu jednak nie użyto, żeby mienia nie zniszczyć. Zaraz potem pojawiła się ekipa Urzędu Miasta, decydując o kontynuowaniu robót ziemnych, które dziś niechybnie dojdą do granicy działki. 

Cała akcja odbywała się w deszczu, błocie i w asyście dużej ilości ciężkiego sprzętu sprowadzonego już na budowę. 

/as

NT24TV 03.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również