Kamery live
prognoza pogody

Przebudowa ulic Szaflarskiej i Grel – na wstępnej liście rankingowej do dofinansowania

14 listopada 2017 09:04

Przebudowa odcinka ulicy Szaflarskiej i rozbudowa ulicy Grel znalazły się na wstępnej liście rankingowej wniosków o dofinansowanie w ramach ministerialnego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

Przebudowa ulic Szaflarskiej i Grel - na wstępnej liście rankingowej do dofinansowania

O planach przebudowy blisko kilometrowego odcinka ulicy Szaflarskiej od kościoła pw. św. Jana Pawła II do skrzyżowania z “zakopianką” pisaliśmy dwa miesiące temu, kiedy radni miejscy poparli udzielenie powiatowi nowotarskiemu pomocy finansowej w kwocie 1 mln zł 250 tys. złotych z budżetu miasta z przeznaczeniem na ten właśnie cel. Dzięki pożyczce od władz miasta, Powiat Nowotarski miał wystarczający wkład własny, by wnioskować o dofinansowanie w ramach programu.

Koszt tego dofinansowania miałby wynieść 2 mln 700 tys. złotych przy 5 mln 800 tys. wartości całego zadania. W ramach przebudowy tej mocno wyeksploatowanej, a bardzo uczęszczanej drogi, ma zostać wykonana nowa nawierzchnia, chodniki po obu stronach jezdni o szerokości ponad 2 metrów, 3 pasy ruchu oraz strefa boczna na skrzyżowaniu.

Rozbudowa ulicy Grel to inwestycja od dawna planowana i wyczekiwana przez mieszkańców. Chodzi o ponad kilometrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Partyzantów do torów kolejowych, będący aktualnie w bardzo złym stanie – droga jest pełna dziur i łat, pozbawiona chodnika i dobrego odwodnienia, a pasa drogowego nic nie oddziela od pobocza, którym wędrują piesi. Już kilka lat temu miasto chciało przeznaczyć pieniądze na przebudowę tej ulicy, jednak część właścicieli posesji nie zgodziła się na konieczne wejście w ich działki. Newralgicznym punktem tej ulicy jest przejście przez tzw. Potok Rakowy.

 Długo wyczekiwana inwestycja jest niezwykle potrzebna zarówno mieszkańcom dzielnicy, jak i układowi komunikacyjnemu miasta – tą właśnie ulicą prowadzi jeden z objazdów w kierunku Chabówki i Krakowa bądź Chyżnego i Zakopanego. Jeszcze większego znaczenia nabierze ten ciąg po wykonaniu planowanego połączenia drogowego z osiedlem Niwa. Modernizacja drogi powinna też otworzyć ul. Grel i Grel – Boczną na nowe inwestycje.

Koszt tej inwestycji oszacowany został na 6 mln 700 tys. złotych. Wnioskowana kwota dofinansowania to 3 mln.

Ogłoszenie ostatecznych list rankingowych ma nastąpić do 30 listopada br., a  zatwierdzenie i ogłoszenie przez wojewodę listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania – do końca tego roku.

 

 

NT24TV 14.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również