Kamery live
prognoza pogody

Przebudowa ul. Szaflarskiej – realna jeszcze w tym roku

Wyciszenie Włącz dźwięk

Do końca tego miesiąca PZD planuje ogłoszenie przetargu na przebudowę 1 km odcinka ul. Szaflarskiej – od Al. Solidarności do połączenia z “zakopianką”. Oznaczałoby to, że już jesienią tego roku byłaby szansa na korzystanie z świeżo przebudowanej, trójpasmowej drogi, obustronnych chodników, ścieżki rowerowej. Inwestycja opiewająca na kwotę 6 mln złotych realizowana będzie z dużym, ministerialnym dofinansowaniem na kwotę 4 mln zł. W pozostałych kosztach partycypować będą po równo powiat i miasto.

Wnioski o dofinansowanie remontu tego odcinka ul. Szaflarskiej, Powiatowy Zarząd Dróg składał jeszcze w zeszłym roku. Choć projekt uzyskał dofinansowanie, trafił na listę rezerwową.

-Urzędowi Wojewódzkiemu nie starczyło pieniędzy, dlatego zadanie nie było realizowane w 2018 roku. Natomiast jesienią  po raz kolejny składaliśmy wniosek z tego samego naboru i na listach rankingowych na pierwszym miejscu znalazł się nasz projekt – tłumaczy Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. 

Wartość całego zadania została określona we wniosku na 6 mln złotych, z czego dofinansowanie z ministerialnego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wyniesie 4 mln złotych, natomiast pozostałymi kosztami po równo podzielą się powiat i miasto Nowy Targ. Pozyskane dofinansowanie to maksymalna kwota, na jaką można było złożyć wniosek.

Inwestycja obejmie niedługi, bo kilometrowy odcinek drogi od Al. solidarności do połączenia z “zakopianką”, jednak zakres robót jest bardzo duży. Dość wspomnieć, że droga – wraz z chodnikami i ścieżką rowerową – docelowo będzie miała 16 metrów szerokości. 

– To będzie faktycznie potężna, szeroka droga. W części jezdnej planujemy całkowitą przebudowę jezdni, powstaną  trzy pasy. Dwa pasy ruchu podstawowego o szerokości każdy po 3 metry, dodatkowo rozdzielone będą dodatkowym pasem o szerokości 3,5 metra, który będzie służył do kierowania ruchu na skrzyżowania, skręty, zjazdy, tak żeby zapewnić jak największą płynność ruchu w tym odcinku ul. Szaflarskiej. Dodatkowo przewidziana jest budowa obustronnych chodników. Od strony Castoramy na całej długości planowana jest budowa chodnika o szerokości 2,5 metra, natomiast po stronie lewej przewidziany jest chodnik 2 metrowy i 2 metrowa ścieżka rowerowa na całej długości – podaje szczegółowo dyrektor Moskalik. 

W ramach prac, przewidziana jest przebudowa wszystkich zjazdów, skrzyżowania z Al. Solidarności, dwóch skrzyżowań z ul. Szaflarską Boczną, z  czego jedno będzie przesunięte o 50 metrów tak, żeby zapewnić lepsze wpisanie się ul Szaflarskiej Bocznej w główną Szaflarską. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie, planowana jest wymiana kanalizacji deszczowej, powstaną inteligentne, podświetlane przejścia dla pieszych.

-Zakres jest naprawdę bardzo duży. Jest to jedna z trudniejszych inwestycji dla nas, gdyż jest droga powiatowa, która zbiera cały ruch. To druga, po zakopiance, najbardziej obciążona droga w Nowym Targu. Musimy ją wykonać jak najpłynniej – mówi dyrektor PZD Tomasz Moskalik W tym momencie czekamy jeszcze na oficjalną informację z Urzędu Wojewódzkiego, że możemy rozpoczynać. Jesteśmy przygotowani, mamy kompletną dokumentację i przygotowane postępowanie przetargowe, które planujemy ogłosić do końca lutego, jeśli nic się nie skomplikuje. Planujemy przygotowanie i rozliczenie tego zadania do końca roku, a wczesną jesienią chcielibyśmy mieć te roboty zakończone. Chcemy przetarg ogłosić jak najszybciej, dopóki rynek wykonawczy nie jest jeszcze wydrenowany. Podczas przebudowy nieuchronne są okresy, kiedy odcinek Szaflarskiej trzeba będzie zamknąć, a mieszkańcy muszą dojechać. Wtedy obowiązkiem wykonawcy stanie się zorganizowanie objazdów.

Zgodnie z prawem, inwestycja nie może uwzględniać przebudowy samego węzła na zakopiance, gdzie docelowo ma powstać rondo.

-Połączenie z zakopianką będzie przeprojektowane i wykonywane przez GDDKiA, gdyż tak mówią przepisy. Węzły realizowane są  przez zarządców dróg wyższej kategorii, dlatego nasza inwestycja nie obejmuje przebudowy węzła z zakopianką. Dla nas jest to o tyle istotne, że nie spowodujemy utrudnień w ruchu na samej zakopiance.

W dalszych planach – na razie w fazie koncepcyjnej – jest wprowadzenie dodatkowych usprawnień komunikacyjnych w tamtym rejonie, związanych z planowaną budową obwodnicy łączącej ul. Szaflarską z ul. Sikorskiego. Wg wstępnych planów, u wylotu Szaflarskiej – Bocznej również pojawiłoby się rondo. 

/os

rozm. asz

os 15.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Loko 17:27 15.02.2019

NIe rozumien czemu nie robia odcinka od Szaflarskiej bocznej do Zakopianki jako 1x4 a robia 1x2 z srodkowym pasem do skretu. Czemu od razu nie robia ronda? W przyszlosci jak pociagna wschodnia obwodnice to tam bedzie spory ruch. Planowana jest tez w tamtej okolicy kolejna galeria. Zakopianka bedzie niedlugo rozbudowywana. Tam bedzie naprawde spory ruch.

Zz 12:06 15.02.2019

To nie lepiej teraz zbudować to rondo szaflarska boczna, niż później znowu to rozgrzebywac?

Zobacz również