Kamery live
prognoza pogody

Protest celników przeciwko pomysłowi na Krajową Administrację Skarbową – również w Nowym Targu

7 czerwca 2016 19:29
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG.  Na budynku Izby Celnej w Nowym Targu od kilku dni wisi transparent obwieszczający protest. Okna są oflagowane.  Były też wyjścia przed budynek podczas przerw w pracy. Tak placówka, przyłączywszy się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej celników, sprzeciwia się pomysłowi ministerstwa finansów na reformę dwóch administracji – skarbowej i celnej.

Bezpośrednia przyczyna protestu to zapisy przechodzącego przez legislacyjną kuchnię – i według celników długo utajnianego – projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.  W zamyśle inicjatorów tego pomysłu, konsolidacja w skali całego kraju Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej ma skrócić i uprościć postępowania oraz zwiększyć skuteczność fiskusa.
Jak informowało ministerstwo finansów,  Krajowa Administracja Skarbowa ma zacząć działać od 1 stycznia 2017 r. Według ministra finansów Pawła Szałamachy, efektem reformy powinno być stworzenie nowoczesnej i przyjaznej dla podatnika administracji, sprawnie pobierającej daniny publiczne i jednocześnie dbającej o bezpieczeństwo finansowe państwa. Na reformie mają skorzystać zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorcy. Budżetowi państwa ma ona przynieść wymierne oszczędności. 

Celników natomiast trwoży proponowana „opcja zerowa”, czyli zwolnienie wszystkich pracowników placówek, a następnie ponowne ich zatrudnienie, przy zapowiedziach, że liczebność służby celnej ma być zmniejszona do 2 tysięcy. Z przykrością słuchają wypowiedzi szefa resortu o nieskuteczności służb celnych w ściganiu hazardu, jeśli to właśnie oni zajmują maszyny do gier, po czym sąd je zwalnia i oddaje właścicielom hot-spotów.

Nowotarska Izba Celna liczy ponad 120 pracowników, wielu z długim stażem. Jej znaczenie w skali kraju jest bardzo duże. Przy rozliczaniu cła z terenu całej Polski, stąd płynie do budżetu państwa jedna trzecia jego przychodów.
Związkowa centrala wciąż prowadzi rozmowy na ministerialnym szczeblu, szuka też wsparcia u parlamentarzystów.

/as

NT24TV 07.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również