Kamery live
prognoza pogody

Projekt niskoemisyjnego transportu miejskiego – pełen ambitnych i ciekawych inwestycji

14 lutego 2017 11:33

Projekt dotyczący niskoemisyjnego transportu miejskiego, złożony przez Miasto Nowy Targ wspólnie z Gminą Szaflary oraz Gminą Nowy Targ, przeszedł pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. W ramach projektu zaplanowane są tak ciekawe inwestycje jak dwupoziomowy parking w centrum miasta czy budowa drogi z Długiej Polany, przy której przyszłości ma być zlokalizowany park linowy. 

Projekt niskoemisyjnego transportu miejskiego – pełen ambitnych i ciekawych inwestycji

Podstawowym celem tego projektu jest zmniejszenie emisji spalin – zgodnie z tym, jak tytułowany jest program.

Liczymy na to, że wykonanie wszystkich zaplanowanych prac obejmujących m.in. wybudowanie nowych przystanków na terenie gmin, uruchomienie nowych linii, dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców na podstawie wykonanych analiz powinno sprawić, że coraz większa ilość mieszkańców Nowego Targu i ościennych gmin zacznie korzystać z transportu zbiorowego. Jest to bardzo pożądane, zwłaszcza że nasze ulice są coraz bardziej zatłoczone i ciężko o miejsca do parkowania, emisja spalin jest zatem dość duża – mówi w rozmowie z nami burmistrz Grzegorz Watycha.

Nowe pojazdy, nowe parkingi…

W ramach tego projektu zaplanowany jest zakup nowych pojazdów dla MZK – zastąpiłyby stare, które trzeba wycofać z eksploatacji, ale nie tylko. Planuje się również szereg ciekawych działań inwestycyjnych na terenie miasta i w/w gmin, obejmując cały obszar, na którym zorganizowany jest transport publiczny prowadzony przez Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu.

Pojawia się zatem szansa na modernizację parkingów m.in. na Długiej Polanie, czy zrealizowanie dużej inwestycji o której była mowa od wielu lat tj. budowy dwupoziomowego parkingu przy ul. Kościuszki.

W ramach tego działania jest możliwość pozyskania 85% dotacji. Parking blisko centrum stanowiłby bufor dla coraz większej liczby samochodów wjeżdżających do nowotarskiego rynku – ocenia burmistrz Nowego Targu.

Kowaniec dla turystów

W ramach projektu planowane jest wybudowanie nowych odcinków dróg i chodników na terenie naszego miasta. Największą inwestycją byłaby tutaj budowa drogi od “Goprówki” na Długiej Polanie w kierunku Waksmunda – o tyle ważna, że w przyszłości mająca prowadzić do parku linowego w koronach drzew zlokalizowanego w Dolinie Małego Kowańca – atrakcji turystycznej zaplanowanej przez spółkę powołaną przez mieszkańców Waksmunda.

Jest to również projekt, który nasze miasto wspiera, gdyż stanowiłby na pewno wzmocnienie oferty turystycznej naszego regionu, ale też mógłby wpłynąć znacząco na ożywienie ruchu turystycznego głównie w rejonie Kowańca, który kiedyś przecież stanowił dużą bazę letniskową dla gości. Chcielibyśmy do tych tradycji powrócić, stąd pomysł, aby właśnie w tym rejonie skoncentrować wysiłki na budowie takich produktów turystycznych, które skusiłyby turystów, by traktowali Nowy Targ nie tylko tranzytowo, ale również jako miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu – mówi pan burmistrz.

Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę w bieżącym roku, w ciągu dwóch kolejnych lat planuje się realizację działań – to wówczas będzie dokonany zakup taboru, jak również twarde działania inwestycyjne w trybie “zaprojektuj i wybuduj” na terenie miasta Nowy Targ, gminy Nowy Targ oraz gminy Szaflary, objętych porozumieniem międzygminnym co do realizacji wspólnego transportu. Dotacja może wynieść nawet 17 mln. Wartość całego projektu opiewa na 20 mln zł.

/os

NT24TV 14.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również