PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Prohibicji na razie nie będzie

23 lipca 2018 23:11

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, radna Bogusława Korwin zgłosiła poprawkę do uchwały określającej zasady usytuowania na terenie Nowego Targu miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Radna zaproponowała wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych (22-6), wyłączając lokale i ogródki gastronomiczne, a wniosek argumentowała prezentacją dość sugestywnych zdjęć spod jednego ze sklepów monopolowych. 

Prohibicji na razie nie będzie

Liczne fotografie przedstawiały okolice znanego sklepu monopolowego przy ul.Szaflarskiej. 

-Nieczystości różnego rodzaju, krew. Niejednokrotnie dochodzi do bójek pod wpływem właśnie alkoholu. Wybita szyba, worki zbieranych butelek – komentowała zdjęcia radna Bogusława Korwin Chciałabym, żeby państwo zobaczyli jak wygląda najbliższa okolica sklepu nocnego i co ludzie zastają rano po funkcjonowaniu sklepu nocnego – przekonywała kolegów radna. Mówiła, że jeden z mieszkańców bloku leżącego w sąsiedztwie sklepu nocnego, ma zamiar wyprowadzić się, gdyż klienci sklepu załatwiają potrzeby fizjologiczne na ogólnodostępnych klatkach. 

-Jeżeli poprawka w takim brzmieniu zostanie przyjęta, zachodzi konieczność rozszerzenia tytułu uchwały i wprowadzenia dodatkowego punktu do podstawy prawnej – zwrócił uwagę naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Marcin Jagła Ta uchwała, którą procedujemy ma charakter obligatoryjny, a uchwała dotycząca ograniczeń sprzedaży w godzinach nocnych ma charakter fakultatywny. 

Oznacza to, że samorządy mogą, ale nie muszą jej wprowadzać. Jeszcze przed głosowaniem nad wnioskiem formalnym, głos zabrał burmistrz Grzegorz Watycha:

-Poprawka zgłoszona przez panią radną jest bardzo istotna i uważam, że nie można jej procedować tak ad hoc. Jest to bardzo istotna zmiana, wymaga przede wszystkim opracowania prawnego, żeby uchwała mogła się obronić, bo należy przypuszczać, że właściciele nocnych sklepów być może będą chcieli taką uchwałę skarżyć. Z drugiej strony, trzeba by było przeprowadzić jakieś konsultacje, żebyśmy nie robili praktyki, która jest w sejmie czasami robiona, że prawo, jak to się mówi kolokwialnie, jest tworzone na kolanie, czego skutków doświadczamy tu na dole. Nie odnoszę się do strony merytorycznej, za czy przeciw wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń, natomiast jest to na tyle daleko idąca zmiana w stosunku do tego projektu uchwały, że trzeba ją na spokojnie na komisjach i pod względem prawnym omówić i przeprowadzić.

Radni nie poparli wniosku Bogusławy Korwin, jedynie dwie osoby głosowały za wnioskiem, 12 było przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu. Trudno stwierdzić, czy byli zdecydowanie przeciwko, czy też skłaniali się raczej ku opcji zasugerowanej przez burmistrza. 

/os

os 23.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również