Kamery live
prognoza pogody

“Program lewicy w wielu aspektach odnosi się również do Podhala” – Jakub Bocheński w Nowym Targu

Pochodzący z Sądecczyzny Jakub Bocheński – “jedynka” zjednoczonej Lewicy w naszym okręgu wyborczym pojawił się dziś na nowotarskim rynku. Towarzyszyła mu Barbara Garbacz, lewicowa aktywistka społeczna z Nowego Targu. Kandydat Lewicy nie bez powodu miał przy sobie maseczkę antysmogową – dużą część przemówienia poświęcił tematowi ochrony powietrza. “Pora na konkretne rozwiązania. Lewica postuluje stopniowe odejście od węgla do 2025 roku” – mówił. 

Jeśli chodzi o styl kampanii, kandydat Lewicy przyznał, że stawia przede wszystkim na bezpośrednie spotkania z ludźmi. Sam do tej pory w całym regionie odbył ich kilka tysięcy. 

-Prowadzimy kampanię o ludziach, dla ludzi, ale przede wszystkim z ludźmi, dlatego od rana do późnych godzin wieczornych rozmawiamy na ulicach, na targach, na ważnych wydarzeniach i odwiedzamy mieszkańców całego naszego okręgu. To ogromny teren, 600 tysięcy wyborców. Spotykamy się – nawet w tym rejonie podhalańskim – z bardzo ciepłym przyjęciem – mówił na nowotarskim rynku Jakub Bocheński Ludzie są już niestety znudzeni ciągłą jatką, kłótnią polityczną dwóch największych obozów. Liczę na tę trzecią realną alternatywę, w młodym wydaniu. Ja sam, jako człowiek młody (27 lat – dop. red.), liczę na zmianę pokoleniową w polskiej polityce, żeby przewietrzyć trochę te gabinety. Mamy posłów, którzy są po 5-6 kadencji z Sejmie, 30 lat w polskim Sejmie, dlatego trochę tracą kontakt z rzeczywistością. Ja postuluję dwukadencyjność. Jeżeli ktoś jest skutecznym posłem, w ciągu 8 lat jest w stanie w pełni się zrealizować w tym temacie, a jeżeli jest dobrym liderem, jest w stanie przygotować osoby, które przejmą po nim tę pałeczkę. 

Dużą część spotkania poświęcono tematowi walki o czyste powietrze. Temat ten – w kontekście Nowego Targu – poruszała też Barbara Garbacz. Jakub Bocheński pojawił się nawet w Stolicy Podhala z maseczką antysmogową. Była mowa o tzw. “pakcie antysmogowym” dla południowej Małopolski:

-Problem smogu pojawia się co roku, nie jest rozwiązywany skutecznie, do końca, a odczuwamy go wszyscy. Pora na konkretne rozwiązania – mówił. Lewica postuluje w tym temacie: stopniowe odejście od węgla do 2025 roku, wymianę 2 mln pieców węglowych, rozbudowę sieci gazowniczej, odnawialne źródła energii, edukację od najmłodszych lat. Temat złego powietrza pociągnął za sobą kolejny – zmian w służbie zdrowia i polityki senioralnej. Tu Lewica postuluje m.in. skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów maksymalnie do 30 dni, zwiększenie finansowania publicznej służby zdrowia, zwiększenie przyjęć na kierunki lekarskie o 50 tys. w ciągu 6 lat, czy ułatwienie nostryfikacji dyplomów dla lekarzy z zagranicy. 

Jakub Bocheński -kandydat Lewicy do Sejmu, na nowotarskim rynku

Opublikowany przez nowytarg24.tv Czwartek, 26 września 2019

-Jeśli nie możemy poradzić sobie z brakami w służbie zdrowia, musimy takie rozwiązanie też zastosować – mówił Jakub Bocheński. Lewica proponuje też jedną, zryczałtowaną cenę za leki refundowane – 5 zł, a objąć miałoby to również takie przyrządy, jak pompy insulinowe, czy inhalatory.

-Nie może być takiej sytuacji, że polski emeryt zastanawia się, czy kupić leki, czy kupić sobie obiad, a taka sytuacja często jest. Ta grupa najstarszych mieszkańców naszego regionu jest często pominięta. Lewica postuluje, by najniższa emerytura wynosiła 1600 zł. Osoby, które pracowały całe życie, są bardzo często pokrzywdzone przez poprzedni ustrój, nie mogą pozwolić sobie na godne życie. Musimy im to zapewnić. Jesień życia powinna być wolna od nerwów, niepokojów.

Kandydat Lewicy nie pominął też istotnego tematu komunikacji w regionie. 

-W Nowym Targu chcemy mówić o połączeniach komunikacyjnych całego regionu. Nie tylko zakopianka, która dalej jest niezakończona przez wszystkie poprzednie rządy. Myślimy o przyszłościowym planie skomunikowania najważniejszych miast w południowej Małopolsce. Nie może być tak, że przejazd z Gorlic do Zakopanego zajmuje 3 godziny – mówił, stwierdzając, że na trasie powinna funkcjonować co najmniej droga przyspieszona. 

Jakub Bocheński w ogóle nie poruszał na Podhalu światopoglądowych kwestii, z którymi lewica jest najmocniej kojarzona – wątku LGBT, czy złagodzenia ustawy aborcyjnej. Mówił jednak, że pod programem Lewicy w pełni się podpisuje.

-Pora w Polsce na rozwiązania, które obowiązują w całej zachodniej Europie i na całym świecie, gdzie przecież masa mieszkańców Podhala, ziemi gorlickiej i Sądecczyzny jeździ. Spojrzenie na wiele kwestii światopoglądowych się zmienia. Wiadomo, że w tak konserwatywnym regionie, jak nasz, potrzeba czasu, takiej pracy u podstaw, wytłumaczenia ludziom pewnych pojęć, definicji – mówił.

Na liście kandydatów Lewicy, z samego terenu Podhala są dwie osoby- Stanisław Gąsienica-Daniel i Beata Czerska. Wśród 19 osób na liście, przeważają kobiety. 

-Jestem ogromnie dumny z tego, że na liście lewicy z naszego okręgu jest aż 12 kobiet na 19 osób. Jest to ogromny sukces, pora na kobiety w polskiej polityce – zakończył kandydat, który już po zakończeniu konferencji znalazł czas na rozmowę z mieszkańcami. 

/os

os 26.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
@ 11:00 30.09.2019

Pierwsze słyszę że dzieci w tym kraju nie mają wsparcia. Rząd PIS zrobił wszystko a nawet więcej żeby tak nie było. To jakaś paranoja . Jak nie udrożnimy służby zdrowia to wszyscy będziemy mieć status osoby niepełnosprawnej. A co do tej Pani , to trzeba było stanąć przy w tęczowym marszu /w Rabce kilka tygodni temu/ albo pod szpitalem jak kobiety domagały się legalnej aborcji. Tam gdzie drwa rąbią aktywistów jak na lekarstwo A swoją drogą od kiedy to rodzice dzieci niepełnosprawnych sympatyzują ze środowiskami LGBT ? Bardziej wam po drodze z Kają Godek. Przez te wybory świat całkiem oszalał. Nagonka to drogi rodzicu jest na uczestniczki marszu czarnych parasolek .Tam mamy realnie pobite kobiety, sprawy prokuratorskie,policje i realna nagonkę na uczestników. Takie to mamy aktywistki w tym biednym kraju. I to one zasługują na to miano. Nie farbowane lisy w cienkiej kampanii . Zdrowia życzę.

Edek 11:55 01.10.2019

Ta Pani być może jest na początku swej drogi jako aktywistka, ale szacun, że miała odwagę stanąć po stronie lewicy u boku Bocheńskiego w pisowkim zagłębiu, jakim jest podhale, Brawo!!! Ja zagłosuję na Lewicę!!!

ASD 11:49 29.09.2019

Pani Basi na proteście antysmogowym nie widziałem, ale dobrze, że poruszyła ten temat. Natomiast widziałem ją na innych demonstracjach m.in na proteście rodziców osób niepełnosprawnych, wtedy kiedy była nagonka i mało kto miał odwagę stanąć obok tych pokrzywdzonych przez los dzieci i ich rodziców. Robiła zdjęcia i relacjonowała dla prasy przebieg tego wydarzenia. Na pewno zagłosuję ma Bocheńskiego skoro wspiera go taką osoba.

plama 11:16 27.09.2019

Jest pan pewien ze to aktywistka?

... 11:01 27.09.2019

Co to za aktywistka? Oczy nie widziały ,uszy nie słyszały a w Nowym Targu mieszkam od urodzenia. Jak Lewica na takie kity wciska to kto na nich zagłosuje. Ja w każdym bądź razie po takim numerze nie zamierzam. Chyba ze ktoś nie zna znaczenia słów aktywista i działacz społeczny. Całkiem możliwe.

Zobacz również