Kamery live
prognoza pogody

Prof. Witold Cęckiewicz również w Nowym Targu pozostawił po sobie ślad

1 marca 2023 14:11

18 lutego 2023 roku w wieku 98 lat zmarł prof. Witold Cęckiewicz – wybitny architekt, nauczyciel akademicki, urbanista, doktor honoris causa Politechniki Krakowskiej, twórca licznych dzieł nie tylko architektonicznych, ale również pomnikowych. Wśród najbardziej znanych projektów prof. Cęckiewicza należy wymienić hotel „Cracovię”, kino „Kijów”, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, czy pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie. Swój ślad w urbanistycznej tkance prof. Cęckiewicz pozostawił również w Nowym Targu. 

Prof. Witold Cęckiewicz również w Nowym Targu pozostawił po sobie ślad

W latach 70-tych ubiegłego wieku, prof. Cęckiewicz brał udział w pracach nad projektem płyty Rynku w Nowym Targu. Był też autorem koncepcji kilku budynków mieszkalnych w północnych dzielnicach miasta, jak również przykuwającego uwagę budynku w centrum – chodzi o dwukondygnacyjny obiekt o charakterze usługowo-mieszkalnym przy ul. Szaflarskiej. 

Prof. Witold Cęckiewicz spoczął 24 lutego 2023 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Był członkiem PAN i PAU oraz honorowym przewodniczącym Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.

źródło, zdjęcia: Urząd Miasta Nowy Targ

os 01.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również