Kamery live
prognoza pogody

Prezydent na Podhalu

Andrzej Duda wziął udział w XI Forum Górskim w Zakopanem. Prezydent wyraził wsparcie w sprawie usprawnienia komunikacji drogowej i kolejowej na Podhalu, w tym m.in. w okolicach Nowego Targu.

Prezydent na Podhalu

W spotkaniu wzięli udział prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłowie Anna Paluch i Edward Siarka oraz lokalni samorządowcy, w tym burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha czy starosta nowotarski Krzysztof Faber. Tematem tegorocznego Forum Górskiego były „Potrzeby systemu transportowego w powiecie tatrzańskim i nowotarskim na tle analizy funkcjonalnej obecnego stanu”. Prezydent w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na pojawiający się od dziesięcioleci problem w sezonach zimowych i letnich na tzw. „Zakopiance”, czyli korki i utrudniony dojazd do miejsca docelowego.

 – Jaki jest tego skutek? Ano taki, że denerwuje mieszkańców i zniechęca to potencjalnych turystów do tego by przybywać w tej jeden z najpiękniejszych rejonów Polski w celach wypoczynkowych – mówił prezydent.

To ma zmienić budowana nowa Zakopianka. Prezydent zaznaczył, że mimo obecnych problemów związanych z włoskimi wykonawcami Astaldi i Salini Impregilo (ten pierwszy złożył wniosek o upadłość, drugi negocjuje dopłaty do kontraktów), budowa dwupasmówki do Nowego Targu jest dla rządu priorytetem.

– Na szczęście ta inwestycja (budowa nowej zakopianki – przyp. red.), która obecnie wielu utrudnia życie, za niedługo stanie się błogosławieństwem, ułatwi dojazd mieszkańcom i turystom, a także skróci przejazd pomiędzy Krakowem a Nowym Targiem – mówił Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał do idei utworzenia tzw. „Trójmorza”, czyli międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej zrzeszającej kraje w pobliżu morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Podkreślił zarazem, że do tego potrzebne będzie zmodernizowanie bądź wybudowanie nowych dróg prowadzących m.in. do przejść granicznych na Słowację.

 – Ważne też jest, aby przy tych inwestycjach nie zniszczyć Podhala, aby nie wywołać konfliktów z ludźmi. Żeby bez potrzeby nie realizować pewnych inwestycji. Nie chodzi o to, aby pokryć gęstą siecią dróg całe Podhale, bo wtedy znikną tereny, na których można wypoczywać.

W zaprezentowanych na Forum Górskim statystykach oznajmiono, że na przestrzeni ostatni lat ruch turystyczny na Podhalu wzrósł i kilkanaście procent. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że aby poradzić sobie z rosnącą liczbą turystów, Zakopanemu czy Nowemu Targowi nie wystarcza tylko budowana S7 pomiędzy Lubniem a Nowym Targiem, ale również połączenia kolejowe. Zdaniem prezydenta na Podhalu należy usprawnić komunikację torową, aby odciążyć drogi publiczne i dać – zarówno turystom jak i mieszkańcom – szybsze wahadła pomiędzy Zakopanem i Krakowem niż dotychczas.

Na tym, rzecz jasna, skorzystałby również mieszkaniec Nowego Targu.

/ps/

 

redakcja 21.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
BRYLAND 18:27 04.08.2019

Jest mi wstyd za ludzi rządzących tym krajem

Zobacz również