Kamery live
prognoza pogody

Pracowity pierwszy tydzień wakacji dla ratowników GOPR

7 lipca 2020 08:00

Urazy kończyn dolnych i górnych, zasłabnięcia, a także transport zwłok – ratownicy nie mieli wytchnienia na przełomie czerwca i lipca. Tylko w ciągu ostatnich pięciu dni ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR musieli interweniować dziesięć razy.

Pracowity pierwszy tydzień wakacji dla ratowników GOPR

Fot. Grupa Podhalańska GOPR, archiwum.

W komunikacie Grupy Podhalańskiej GOPR czytamy:

“Wakacje. Ładna pogoda, tłumy na szlakach, zakorkowane Podhale- tak najkrócej można opisać ostatni tydzień. Ludzi w górach naprawdę bardzo dużo. Prócz turystów szlaki przemierza bardzo duża ilość rowerzystów. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i uwagi. W górach wystarczy miejsca dla wszystkich.

W minionym tygodniu GP GOPR zanotowała następujące działania:

30.06, wtorek
• Po godz. 15 GOPR otrzymuje informację, że na szlaku – niedaleko szczytu Turbacza znajduje się osoba z kontuzją kończyny dolnej i nie może kontynuować marszu. Na miejsce udał się ratownik ze schroniska na Turbaczu i drugi zespół z Nowego Targu. Po zabezpieczeniu poszkodowana została samochodem terenowym zabrana do Nowego Targu.

1.07, środa
• Ok godz. 12 GOPR otrzymuje informację o wypadku paralotniarza w Gorcach nad Podobinem. W trakcie działań- informacja, że pomoc medyczna nie jest potrzebna- wszystko OK. GOPR zakończył działania.
• Przed godz. 21 telefon od turystów z informacją o bardzo „dziwnym” zachowaniu turysty na Sokolicy. Na miejsce został wysłany patrol ratowników, który sprowadził mężczyznę do Krościenka. Akcja zakończyła się ok. 23.

2.07, czwartek
• Przed godz. 3 w nocy GOPR pomaga w lokalizacji mężczyzny – Marfiana Góra

4.07, sobota
• Ok godz. 12 GOPR ewakuuje z Maciejowej młodą osobę- poważne osłabienie i przewlekła choroba.
• Po godz. 12 informacja z Policji o potrzebie pomocy zwiezienie zwłok na górze Grzebień nad Rabką. Na miejsce udały się 2 zespoły GOPR i po wykonaniu czynności przez techników przeprowadzili transport zwłok. Dalsze czynności prowadzi Policja i Prokuratura.
• Po godz. 17 na Turbaczu GOPR udziela pomocy turystce z urazem kończyny dolnej.
• Przed godz. 21 w Szczawnicy ratownicy GOPR opatrują zranienie kończyny górnej.

5.07, niedziela
• Po godz. 7 akcja na Turbaczu- ewakuacja do Nowego Targu, uraz kończyny dolnej.
• O godz. 11.30 informacja z CPR- pod Trzema Koronami turystka poważnie zasłabła. Na miejsce ruszają 2 zespoły GOPR oraz śmigłowiec LPR z Krakowa. Po zaopatrzeniu medycznym poszkodowana zostaje zabrana do szpitala śmigłowcem LPR”.

/źródło: GOPR Grupa Podhalańska/

Piotr Starmach 07.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również