Kamery live
prognoza pogody

Pracowity długi weekend dla ratowników GOPR

15 czerwca 2020 12:06

Długi, czerwcowy weekend już za nami. Tysiące turystów i mieszkańców Podhala postanowiło spędzić urlop na gorczańskich, pienińskich bądź beskidzkich szlakach. W ciągu zaledwie kilku dni aż siedem osób zostało poszkodowanych. 

Pracowity długi weekend dla ratowników GOPR

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

 

Jak czytamy w komunikacie Grupy Podhalańskiej GOPR (pisownia oryginalna):

 

“(…) W długi czerwcowy weekend góry południowej Małopolski tradycyjnie już zostały wybrany na wypoczynek przez tłumy turystów z całej Polski. Naprawdę było tłoczno. Pomimo niepewnej pogody – praktycznie codziennie burze, momentami bardzo gwałtowne utrudniały ambitne plany wycieczkowe. Przypominamy również, że z uwagi na trwającą epidemię COVID 19 nie należy gromadzić się w dużych skupiskach i nawet na szlakach zachować stosowny odstęp.

 

W trakcie ostatniego tygodnia zanotowaliśmy następujące działania ratownicze:

 

9.06, wtorek

• Po godz. 15 ratownicy udzielają pomocy na Turbaczu turyście z urazem stawu skokowego. Po udzieleniu pomocy transport do Nowego Targu.

12.06, piątek

• Po godz. 14 za pośrednictwem CPR, GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku w Białej Wodzie – uraz kończyny dolnej. Na miejsce wyruszyli ratownicy i udzielili pomocy, po czym przekazali do oczekującej karetki pogotowia.

13.06, sobota

• Przed południem na Turbaczu ratownicy udzielają pomocy turystce – zachorowanie.

• Przed godz. 14 informacja o wypadku na Szczeblu – paralotniarz po uderzeniu w ziemię uskarża się na silne bóle pleców. Na miejsce natychmiast wyrusza zespół GOPR i udziela pomocy medycznej. Następnie mężczyzna zostaje przekazany do karetki.

• Niemal w tym samym czasie zgłoszenie o wypadku rowerowym na górze Wdżar – kobieta uraz pleców, żeber, chwilowa utrata przytomności. Po dotarciu zostaje udzielona pomoc medyczna po czym poszkodowana trafia pod opiekę ZRM.

• Przed godz. 21 jeszcze jedna akcja – w trakcie zejścia z Trzech Koron zabłądzenie 1 osoby. W trakcie działań udaje się odnaleźć zaginionego turystę.

14.06, niedziela

• Po godz. 10 na Turbaczu zostaje udzielona pomoc kobiecie –zachorowanie. Poszkodowana zostaje zabrana do Nowego Targu.

• GOPR udziela pomocy turystce z raną ciętą kończyny dolnej- wypadek rowerowy Szczawnica.

 

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 15.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również