Kamery live
prognoza pogody

Pozyskane środki – na szpitalne modernizacje i zakup mammografu

15 kwietnia 2021 09:13

POWIAT NOWOTARSKI. W trudnym czasie trzeciej fali udało się w Podhalańskiemu Szpitalowi pozyskać sporo środków dzielonych centralnie.

Pozyskane środki – na szpitalne modernizacje i zakup mammografu

– Bardzo ważne dla nas jest zakwalifikowanie się do dofinansowania mammografu – przyznaje dyrektor Marek Wierzba. – To jest sprzęt, który w naszym Szpitalu powinien być już dawno wymieniony.

Nowe urządzenie – w pełni cyfrowe i bezpieczne dla pacjentek – zastąpi wyeksploatowany sprzęt pracujący na kliszach. Przetarg na mammograf dofinansowany kwotą 600 tys. zł, przy kosztach zakupu, włącznie z montażem, na poziomie 750 tysięcy – Szpital ogłosi wkrótce.

Jest i druga dobra wiadomość.

 – Bardzo cieszymy się z faktu, że nasz projekt został zakwalifikowany do dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – nie ukrywa szef placówki. – Kwota miliona zł nie jest mała i jesteśmy bardzo wdzięczni – przede wszystkim posłowi Edwardowi Siarce, który przy poważnych decyzjach o dofinansowaniu na szczeblu rządowym zawsze nas wspiera. To są środki, za które sfinansujemy dokumentację techniczną  i wykonamy też duży zakres prac w dużym projekcie, który przygotowywaliśmy przez dwa lata.  

Chodzi tu o przebudowę i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jej pierwotne plany zmieniła pandemia. Pamiętamy doskonale kontenery i namioty stawiane przez Szpitalem w jej początkowym okresie – do pretriage’u i wstępnej diagnostyki pacjentów covidowych.

– Chcielibyśmy, modernizując SOR, tak urządzić przestrzeń w środku, aby można było w przyszłości pacjentów podejrzanych o jakąkolwiek chorobę zakaźną – nie tylko o Covid – w sposób bezpieczny dla personelu i innych pacjentów poddawać triage’owi i diagnozować – planuje dyrektor. – Po prostu przyjmować ich normalnie. 

Do tego oczywiście potrzebna jest większa powierzchnia. A ponieważ ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym sąsiaduje Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który ze względu na specjalistyczny charakter Szpitala i coraz więcej poważnych zabiegów operacyjnych zaczyna nie wystarczać, modernizacja uwzględni i tę część.

– Od pewnego czasu obserwujemy, że nasz 9-łóżkowy OIOM to jest za mało – mówi dyrektor Wierzba. – Musimy ten oddział powiększyć o co najmniej 2 łóżka w osobnych dwóch izolatkach. W ramach tego projektu chcemy więc dokonać rozbudowy OIOM-u.

Izolatki mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów zakaźnych. Skojarzona inwestycja modernizacji i rozbudowy SOR-u oraz OIOM-u to przedsięwzięcie, niestety, kosztowne. Wstępne szacunki – włącznie ze sprzętem i dobudową dodatkowych przestrzeni – oscylują wokół 18 milionów zł. Zatem milion, który Szpital otrzymał, jest kwotą „na dobry początek”.

Dokumentacja techniczna i prace przygotowawcze już bowiem będą argumentem za kontynuowaniem modernizacji i rozbudowy, z pewnością ułatwią zdobywanie kolejnych dofinansowań.

 – Myślę, że w kolejnych edycjach uzyskiwanie dodatkowego wsparcia na to przedsięwzięcie będzie po prostu łatwiejsze, na co zresztą bardzo, bardzo liczę – zaznacza dyrektor.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 15.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również