Kamery live
prognoza pogody

Pozwolenie na budowę masztu na Buflaku – poza kompetencjami magistratu

Pod koniec ubiegłego roku na stronie Urzędu Miasta w Nowym Targu ukazało się obwieszczenie w sprawie wszczęcia postępowania o wydanie decyzji środowiskowej na budowę wieży telekomunikacyjnej na os. Buflak. Chodzi o 53 metrowy masz typu kratownica, który planuje postawić w tym rejonie operator sieci Orange. Temat już zdążył wzbudzić kontrowersje mieszkańców. Dziś burmistrz Nowego Targu wyjaśnił, że magistrat nie zajmuje się już tą sprawą. 

Pozwolenie na budowę masztu na Buflaku - poza kompetencjami magistratu

-Chciałem poinformować, że my tutaj ani planem zagospodarowania przestrzennego, ani innymi przepisami nie mamy nic do czynienia ze względu na to, że RDOŚ i inspekcja sanitarna nie widziały podstawy do prowadzenia dalszego postępowania przez Urząd Miasta – poinformował burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Wyjaśnił, że po tym, jak jeden z operatorów złożył wniosek na budowę masztu – kratownicy o wysokości 53 metrów, zgodnie z procedurą zostało wszczęte postępowanie. Miasto wystąpiło do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, a zgodnie z przepisami obydwa te organy uznały, że nie ma podstawy prawnej do tego, żeby prowadzić postępowanie i wymagać uzyskania przez operatora decyzji środowiskowej.

-W związku z tym już na etapie urzędu miasta sprawa została zakończona – mówił burmistrz – Tym niemniej, wiadomo, że operator będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę i to już będzie należało do starosty nowotarskiego. Wówczas ci właściciele, którzy do nas zgłaszali się w ostatnim miesiącu, jeżeli zostaną przez starostwo uznani przez stronę postępowania, będą mogli się wypowiadać.

Burmistrz Nowego Targu dodał, że ewentualne niezadowolenie można kierować tutaj jedynie w stronę ustawodawcy.

-Dzisiaj przepisy są takie, że operatorzy telekomunikacyjni, czy to przy realizacji sieci światłowodowych szerokopasmowych, czy to przy realizacji różnych nadajników korzystają ze specjalnej ścieżki uzyskiwania pozwoleń, mającej przyspieszyć cyfryzację kraju i tutaj niezadowolenie możemy kierować jedynie do ustawodawcy, który takie ułatwienia dla branży telekomunikacyjnej w Polsce wprowadził. Jest to na pewno temat, który zawsze będzie wywoływał dyskusje, tym niemniej nasze oczekiwania wyrażane w chęci posiadania zasięgu, jakości sygnału też powodują, że niestety musimy się z tym problemem mierzyć i liczyć – podsumował burmistrz. 

Temat wzbudził niepokój mieszkańców tego wysoko położonego, pięknego widokowo osiedla, którego część leży w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego. Część z nich interweniowała w urzędzie, inni – u radnych ze swojej dzielnicy. Nieoficjalnie wiadomo, że są nawet plany zbierania podpisów pod petycją przeciwko tej inwestycji. 

os 08.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Mieszkaniec Osiedla Buflak Józef . 20:45 22.04.2021

My mieszkańcy Osiedla Buflak w Nowym Targu u podnóża Turbacza mieszkających w Otulinie Parków Gorczańskich nie wyrażamy zgody na postawienie masztu 5G gdyż mamy ku temu powody !

Zobacz również