PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Pożar budynku mieszkalnego wyposażonego w instalację fotowoltaiczną

10 czerwca 2021 14:28

We wtorek wieczorem w Zakopanem doszło do pożaru budynku mieszkalnego, wyposażonego w instalację fotowoltaiczną umieszczoną na dachu. W chwili zaistnienia pożaru w budynku nie było żadnych osób. Właściciel powrócił do domu w chwili, gdy wszystkie pomieszczenia na parterze objęte były pożarem, a podejmując próbę ratowania mienia osobistego, skaleczył się w prawą dłoń. 

Pożar budynku mieszkalnego wyposażonego w instalację fotowoltaiczną

Poniżej notatka z działań ratowniczych, sporządzona przez komendę powiatową PSP w Zakopanem”

“Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił przygotować do podania dwa prądy wody, kamerę termowizyjną oraz aparaty ODO. Na miejsce zdarzenia KDR polecił zadysponować ZRM, celem udzielenia pomocy poszkodowanemu mężczyźnie. KDR odłączył zasilenie energią elektryczną poprzez wyłączenie bezpieczników oraz wyłącznika głównego. Wraz z innym strażakiem KDR zlokalizował skrzynki bezpiecznikowe instalacji PV, odłączono wszystkie możliwe zabezpieczenia i połączenia instalacji PV.

KDR ogłosił komunikat na kanale ratowniczym o obecności instalacji fotowoltaicznej na budynku i zachowaniu ostrożności podczas działań. Przed przystąpieniem do gaszenia polecił strażakom stosować kropliste prądy wody. Jeden prąd wody wprowadzono do środka budynku, drugi podano z zewnątrz.

Spalone elementy wyposażenia wnętrza budynku stwarzające zadymienie strażacy usuwali na zewnątrz budynku. Strażacy z roty podającej prąd wodę w środku budynku, poinformowali KDR, że w jednym z pomieszczeń znajdują się przedmioty przypominające broń palną oraz magazynki z amunicją.

KDR polecił ograniczyć ilość ratowników do minimum, strażacy z pozycji ukrytej schładzali pomieszczenie z podejrzanymi przedmiotami. Teren przed budynkiem zabezpieczono taśmą i wyznaczono posterunki. O zdarzeniu KDR poinformował Policję. Dowódca patrolu Policji poinformował KDR, że podjęte zostaną czynności identyfikujące podejrzane przedmioty. Budynek oddymiono. Budynek skontrolowano kamerą termowizyjną, nie stwierdzono innych oznak zaistnienia pożaru.”

źródło, zdjęcia: KP PSP w Zakopanem oraz OSP Poronin/Facebook

os 10.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również