Kamery live
prognoza pogody

Powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa zapowiedział podczas wczorajszej wizyty w Zakopanem wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Będzie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, które od stycznia 2021 r. jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

Fot. gov.pl, Danuta Matloch

Trwają również prace nad oddziałem muzeum powstającym w willi „Palace” nazywanej „Katownią Podhala”, w której podczas okupacji Niemcy umieścili siedzibę gestapo. Tutaj trafiali m.in. kurierzy tatrzańscy, którzy byli torturowani i zabijani. Stąd też wyruszały transporty więźniów do Auschwitz. Budynek, w którym przez wiele lat działał pensjonat, w 2017 r. został zakupiony przez miasto Zakopane przy wsparciu finansowym rządu. Obiekt docelowo będzie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, poświęconym martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu od stycznia jest organem współprowadzącym Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia. Minister zobowiązał się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.

 – Wsparcie ministerstwa pozwala nam rozwinąć skrzydła. W tym roku planujemy już m.in. wystawę Wojciecha Gersona, dzięki współprowadzeniu ministerstwa możemy łatwiej wypożyczyć jego działa znajdujące się w innych muzeach narodowych – mówiła dyrektor Muzeum, Anna Wende-Surmiak

Podkreślała, że Muzeum Taternictwa i Narciarstwa jest inicjatywa dawno wyczekiwaną i o wielkim potencjalne. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad projektem. Bardziej zaawansowane są prace związane z projektem willi „Palace”, gdzie trwają prace nad scenariuszem wystawy. Muzeum ma też ambitne plany wydawnicze.

Niedawno Muzeum Tatrzańskie zakończyło realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach osi priorytetowej VIII, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury) pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”, którego operatorem było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projektem objętych zostało sześć filii Muzeum Tatrzańskiego: Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze, Zagroda Sołtysów w Jurgowie. W największym stopniu zmodernizowana i powiększona została przestrzeń ekspozycyjna w willi Koliba, gdzie powstały dwie nowe wystawy stałe.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory z m. in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

/źródło: gov.pl/

Piotr Starmach 18.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Góral z Polski 00:21 19.04.2021

Mydlenie oczow tym przyjazdem i obiecankami. Ludzie stracili miejsca pracy martwia sie o rodziny. Firmy z problemami. A ten przyjezdza i mydli oczy ze muzea. Dobiero teraz a gdzie byliscie wczesniej. Ludzie ten rzad robi z ludzi idiotow. Wstyd

Zobacz również