Kamery live
prognoza pogody

Powiatowe służby – pod lupą śledczych

6 listopada 2017 19:19

POWIAT NOWOTARSKI. Podwładny dyrektora Roberta Waniczka, szefa Powiatowego Zarządu Dróg, został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Bada ona również dokumenty powiązanych i nie powiązanych z PZD firm wykonawczych. Trzy tygodnie wcześniej funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zażądali do badania dokumentów wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym.

Powiatowe służby – pod lupą śledczych

Ci ostatni skierowali się do wydziału komunikacji i zażyczyli sobie wydania dokumentów dotyczących rejestracji pojazdów przez firmy pośredniczące w tej procedurze. Dokumenty te zostały zabezpieczone, przekazane, lecz o dalszym toku postępowania policji antykorupcyjnej starosta nie ma na razie żadnej wiedzy. Nasuwa się oczywiście pytanie, czy wizytę funkcjonariuszy poprzedzały sygnały o jakichś nieprawidłowościach w tej dziedzinie.

– Trudno mi powiedzieć, czy jakieś nieprawidłowości występowały, ale firmy pośredniczące w rejestracji pojazdów zawsze konkurują między sobą i przypuszczam, że jest to właśnie wynik tej niezdrowej konkurencji – mówi starosta Krzysztof Faber.My mamy ustalone zasady rejestrowania pojazdów przez te firmy – chodzi przede wszystkim o to, by petent, który przychodzi zarejestrować pojazd, mógł być szybciej obsłużony niż one. Natomiast prawo dopuszcza pośrednictwo, więc te firmy na rynku istnieją. Jest wiele osób, które wolą zapłacić firmie niż same chodzić i rejestrować. Myślę, że dotyczy to głównie samochodów z zagranicy, gdzie pojawiają się tłumaczenia i badania techniczne pojazdów. U nas następuje rejestracja i jest jasno powiedziane, kiedy pojazd może być zarejestrowany i dopuszczony do ruchu – jeśli będą spełnione wszystkie nakazane prawem wymogi.

Można więc przypuszczać, że właśnie w kierunku konkurencyjności firm idą teraz badania policji antykorupcyjnej.

25 października natomiast w Powiatowym Zarządzie Dróg pojawili się funkcjonariusze ABW z Krakowa, podlegający Delegaturze w Katowicach.

– Pierwszym punktem ich wizyty było poinformowanie mnie o zatrzymaniu mojego podwładnego – relacjonuje dyrektor PZD, Robert Waniczek.

O zatrzymaniu poinformował dyrektora dowodzący akcją. Ponieważ zatrzymany od tej pory nie pojawił się w pracy, szef Powiatowego Zarządu Dróg przypuszcza, iż na razie nie został on uwolniony.

– Natomiast drugi punkt dotyczył wydania dokumentów związanych kilkoma podmiotami gospodarczymi działającymi na terenie powiatu – dodaje dyrektor. – Część tych podmiotów, czyli firm budowlanych, działała na zlecenie, a część nie. Okazane postanowienie dotyczyło także wydania dokumentów mogących świadczyć o powiązaniach mojego podwładnego z tymi podmiotami.

Szef PZD sam chciałby wiedzieć, co jest przyczyną, i przedmiotem sprawy, takiej wiedzy jednak wciąż nie ma.

– Nie ma co ukrywać – taka akcja w sposób negatywny rzutuje na działalność jednostki, którą kieruję – przyznaje. – Natomiast przez szereg lat staraliśmy się swoje obowiązki wykonywać należycie, sumiennie i chciałbym, żeby to tak dalej wyglądało. Poznanie przyczyn zatrzymania pracownika jest ważne, żeby tę sytuację jakiś sposób wyjaśnić.

Szef PZD zastrzega, że przed akacją ABW nie odbierał żadnych sygnałów o nieprawidłowościach – ani o tych firm, które są teraz pod lupą śledczych, ani od innych, więc wizytą funkcjonariuszy jest zaskoczony.

Komentarz starosty Krzysztofa Fabera na temat wydarzeń w PZD jest jednoznaczny:

– Też mam mało informacji na ten temat, natomiast na podstawie zabezpieczanych i wydawanych dokumentów wierzę i sądzę, że dotyczy to działalności prywatnej firmy prowadzonej przez jednego pracownika Powiatowego Zarządu Dróg. O więcej informacji w sprawie działań ABW ich przyczyn zwróciliśmy się do rzecznika Agencji w trybie przewidzianym Prawem Prasowym. Odpowiedź powinna zostać udzielona do dwóch tygodni.

asz

NT24TV 06.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również