Kamery live
prognoza pogody

Powiat uchwalił dziś budżet na 2023 rok

29 grudnia 2022 17:09

Rada Powiatu Nowotarskiego większością głosów uchwaliła dziś uchwałę budżetową na 2023 rok. “Przedstawiony dzisiaj budżet stawia przed nami duże wyzwania. będziemy musieli bardzo precyzyjnie i gospodarnie podejmować dalsze decyzje finansowe” – komentuje starosta nowotarski Krzysztof Faber. 

Powiat uchwalił dziś budżet na 2023 rok

W czwartek, 29 grudnia br. odbyła się L Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego, której najważniejszym punktem było przyjęcie Budżetu Powiatu Nowotarskiego na rok 2023. Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowały wszystkie komisje rady powiatu oraz  Regionalna Izba Obrachunkowa.

Przyszłoroczny budżet zakłada dochody w wysokości 311 mln zł, natomiast wydatki w kwocie ponad 347 mln  .

W ramach przyszłorocznego budżetu wydatki na inwestycje drogowe wyniosą prawie 59 mln , na pomoc społeczną i rodzinę – prawie  25 mln , a na wydatki na oświatę – prawie  140 mln zł, natomiast na wydatki na inwestycje oświatowe prawie 20 mln zł. Wydatki na pomoc uchodźcom z Ukrainy (przekazywane z budżetu państwa) – 52 mln zł.

-Przedstawiony dzisiaj budżet na 2023 rok, skonstruowany i zatwierdzony przez Zarząd Powiatu, stawia przed nami duże wyzwania. Biorąc pod uwagę założone do wykonania zadania inwestycyjne na rekordowym jak dotąd w historii powiatu poziomie 79 milionów złotych oraz uwzględniając zagrożenia związane z sytuacją ekonomiczną w kraju oraz wojną na wschodzie, będziemy musieli bardzo precyzyjnie i gospodarnie podejmować dalsze decyzje finansowe. Jest  potrzeba zwiększenia zadłużenia na bezpiecznym poziomie, proporcjonalnym do realizowanych inwestycji rozwojowych, aby uzupełnić pozyskanie dotacje. Jestem przekonany, że nasza sytuacja jest stabilna, między innymi dzięki wcześniej osiąganym wynikom.   W imieniu Zarządu Powiatu oraz własnym serdecznie dziękuję za zaufanie i podjęcie uchwały budżetowej na 2023 rok. Zapewniam, że będziemy w dalszym ciągu działać pracowicie i ambitnie na rzecz naszych mieszkańców – powiedział Krzysztof Faber, starosta nowotarski.

-Budżet na przyszły rok jest budżetem proinwestycyjnym. Staraliśmy się go poukładać tak, aby uwzględnić wnioski i potrzeby mieszkańców, burmistrzów i wójtów naszych gmin i radnych powiatu nowotarskiego. Łączna wartość wydatków sięga 295 mln zł. Nie liczę środków przeznaczonych na wsparcie uchodzców z Ukrainy. Na inwestycję przewidzieliśmy 79,67 mln zł. Planowana wartość inwestycji pokazuje, że jesteśmy powiatem, który rozwija się dynamicznie. Powiatem, który stawia na rozwój infrastruktury drogowej – konczymy budowę mostu w Trybszu, na przebudowę naszych jednostek, takich jak  szkoły poprzez budowę nowoczesnej placówki do nauczania przedmiotów informatycznych oraz przy zakupie pomocy dydaktycznych, aby były to placówki przygotowane na wyzwania XXI wieku –  skomentował wicestarosta powiatu Bogusław Waksmundzki

=Członkowie Klubu Wspólnie dla Powiatu stwierdzają, że przygotowany projekt budżetu na rok 2023 został sporządzony w sposób staranny i przejrzysty. W przedstawionym budżecie, zaproponowane zostały środki finansowe na funkcjonowanie powiatowych instytucji oraz realizację wcześniej zaplanowanych zadań inwestycyjnych.  Członkowie Klubu uważają, że wypracowany kształt projektu budżetu na rok 2023 jest realnym odbiciem prowadzonej przez Zarząd polityki oświatowej, zdrowotnej, społecznej oraz drogowej. To budżet prawidłowy, prorozwojowy, a przede wszystkim realny do wykonania – mówiła radna Irena Rataj

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Więcej informacji – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

 

os 29.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również