Kamery live
prognoza pogody

Potrącenie na przejściu dla pieszych

16 marca 2018 09:36

Policja ustala okoliczności wczorajszego wypadku drogowego w Rabce Zdroju, gdzie na oznakowanym przejściu dla pieszych został potrącony 68-letni mężczyzna. Policja przy okazji przypomina przepisy kodeksu drogowego – zarówno dla kierowców, jak i pieszych. 

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Do zdarzenia doszło wczoraj tj. 15 marca po godzinie 18.00 w  Rabce-Zdroju na ulicy Piłsudskiego.  Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 50-letni mieszkaniec Rabki-Zdroju jadąc samochodem marki Volkswagen, potrącił 68-letniego  mieszkańca  tej samej miejscowości, który przechodził przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. W wyniku zdarzenia pieszy doznał ciężkich obrażeń ciała, w postaci  złamania kończyny dolnej lewej. Na miejscu zdarzenia czynności wykonywali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Postepowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Rabce-Zdroju.

Przypominamy, że zarówno pieszy i kierujący powinien poruszać się zgodnie z  przepisami zawartymi w Kodeksie Drogowym:

Art. 13.

  1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

  1. a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  2. b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

 

Art. 26. 

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.  
os 16.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również