Kamery live
prognoza pogody

Posprzeczali się o “króla”

26 marca 2018 23:51

Banalna z pozoru kwestia podjęcia pozytywnie zaopiniowanej przez burmistrza uchwały w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej nr 4, stała się źródłem komicznej dyskusji pomiędzy spierającymi się radnymi, a dyrektorem szkoły. Rzecz poszła o to, czy w pełnej nazwie patrona ma być dopisek “król”, czy wystarczy samo Kazimierz Wielki. 

Posprzeczali się o

O wyborze patrona – Kazimierza Wielkiego – dla najnowszej spośród nowotarskich szkół podstawowych, pisaliśmy wczoraj. Wydawałoby się, że podjęcie uchwały o nadaniu imienia to tylko kwestia formalna. Nic bardziej mylnego.

-Prosiłbym o to, aby dodać w imieniu szkoły tytuł, czyli Króla Kazimierza Wielkiego – jako pierwszy głos zabrał radny Paweł Liszka Sprawdzałem, jak to jest w innych szkołach, np. w Niepołomicach jest szkoła im. Króla Kazimierza Wielkiego, tam samo w przypadku naszej SP nr 6, jest ona imienia Józefa Rajskiego i tytuł: Burmistrza Miasta. Jest podany tytuł, jaki ta osoba posiadała. 

-Uchwała jest zgodna z wnioskiem całej społeczności szkolnej, reprezentowanej przez uczniów, radę pedagogiczną, radę rodziców, dyrektora szkoły. My uszanowaliśmy wniosek całej społeczności, która tego dopisku króla nie proponowała – odpowiedział naczelnik wydziału oświaty Janusz StopkaW tej sprawie są różne zdania, wielu językoznawców uważa, że słowo “króla” jest w przypadku tak znanej postaci zbędne. Natomiast co do zasady, taki dopisek jest stosowany na ogół wyłącznie w przypadku, gdy mowa o żołnierzach, oficerach, generałach. 

Ta właśnie wykładnia przekonała radnych debatujących nad tą kwestią podczas Komisji Oświaty. 

-Wniosek został zgłoszony przez szkołę, ale my, jako Rada Miasta, podejmujemy ostateczną decyzję i proszę, żeby to uregulować w tym momencie – wystąpił z wnioskiem formalnym radny Paweł Liszka.

Zanim wniosek został poddany pod głosowanie, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski poprosił o wypowiedź dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4. “Bo być może zostały już podjęte jakieś przygotowania” – zgadywał – jak się okazało, słusznie – pan przewodniczący.

Sytuacja nadania imienia szkole trwała 5 lat. W tej chwili jest już piąty rok – mówił  dyrektor Paweł Zych Ponad dwa lata trwały prace, by określić kto ma być patronem. Kandydatów było 32. Ustalono, że ma być bez dopisku “król”. Rodzice, uczniowie się pod tym podpisali. Mamy na to ankiety, aż trzykrotnie rodzice mieli możliwość wypowiadania się. Czy są podjęte działania? Tak. Wykonanie sztandaru to nie jest kwestia jednego tygodnia, ani dwóch. To jest kwestia pół roku, nawet i sześciu miesięcy – pogubił się nieco dyrektor – Nie ukrywam, że zostały wysłane zaproszenia do małopolskiego kuratora oświaty, arcybiskupa Jędraszewskiego, potwierdził przybycie. Na zaproszeniach została napisana już nazwa szkoły. 

SP nr 4 będzie nosiła imię Kazimierza Wielkiego

Do słów dyrektora odniósł się radny Andrzej Swałtek:

-Nie wyobrażam sobie troszeczkę czegoś takiego, że pan zamówił sztandar z napisem, a Rada zmieni Panu nazwę szkoły. Coś Pan przed szereg wyszedł w tej chwili, bo uważam, że przynajmniej trzeba było poczekać na decyzję Rady. Chyba tak się powinno robić. 

-Nie zamówiłem sztandaru, nie wychodzę przed szereg – odpowiedział dyrektor Paweł ZychTo był projekt, można dopisać, jeśli Państwo sobie życzycie. Sztandar był zamówiony w projekcie, ale nie wykonany z całym szacunkiem do Pana. Pewne rzeczy trzeba podjąć wcześniej, to nie jest tak, że się idzie do sklepu jak po chleb czy bułkę. 

-Ja uważam, że wnioskodawca mógł popełnić błąd, natomiast my podejmujemy decyzję jako Rada Miasta i nie ośmieszajmy miasta, tylko dodajmy “król”, bo jest król Kazimierz Wielki, i to jest istotna rzecz – zabrał głos radny Jacenty Rajski – Pewno, że na drukach popularnych może być to opuszczone, ale oficjalnie jest król Kazimierz Wielki. Kazimierz Wielki może się okazać, że to jest jakiś człowiek postury potężnej, będzie miał  na imię Kazimierz i powiedzą, że to jest Kazimierz Wielki. Nie ośmieszajmy się.

To z kolei skontrował żartobliwie radny Marcin Kudasik:

-Ja mam jedno pytanie, bo nie wiem, nie orientuję się. Jak nazywa się ulica wiodąca od rynku do nowego kościoła? – chodziło, rzecz jasna,  o nowotarską ul. Kazimierza Wielkiego, bez dopisku “król” – Skończmy tę dyskusję. Nie ośmieszajmy się. To jest oficjalna nazwa, tak zadecydowała rada rodziców i dyrekcja szkoły. Wszyscy wiedzą kto to był król Kazimierz Wielki. 

Ostatecznie, wniosek formalny Pawła Liszki o dopisaniu do imienia szkoły słowa “król” przed Kazimierzem Wielkim przeszedł stosunkiem głosów 10 za, 7 przeciw. Uchwała o nadaniu szkole imienia została podjęta większością głosów zaraz potem. 

/os

(Sesja Rady Miasta, od 1:29:00)

os 26.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również