Kamery live
prognoza pogody

Pomnik Katyński doczeka się renowacji. Miasto pozyskało 200 tys. zł na ten cel

27 kwietnia 2023 12:21

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Urzędowi Miasta Nowy Targ dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł na remont i przebudowę Pomnika Katyńskiego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na Cmentarzu Komunalnym. Pieniądze przyznano w ramach programu “Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnienia w Kraju”.

Pomnik Katyński doczeka się renowacji. Miasto pozyskało 200 tys. zł na ten cel

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2021 r. oszacowano, że odnowienie monumentu pochłonie ponad 250 tys. zł. W tym roku kosztorys zostanie zaktualizowany.

Nowotarski magistrat ubiega się również o kolejną dotację na ten cel, w ramach konkursu “Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego”, który ogłosił Urząd Marszałkowski. Maksymalna kwota dotacji wynosi 45 tys. zł. Czy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, okaże się po majowym posiedzeniu Sejmiku Małopolskiego, który zbierze się 29 maja br.

mat. prasowy UM Nowy Targ

os 27.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również