Kamery live
prognoza pogody

Południowa obwodnica – o krok bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie złożyła do burmistrza Nowego Targu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla południowej obwodnicy Nowego Targu. Nowa trasa połączy budowany na “zakopiance” węzeł Nowy Targ Południe z drogą krajową nr 49. Ułatwi dojazd do Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Jurgowa i przejścia granicznego ze Słowacją. We wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) jako preferowany wskazany został wariant nr 3, podczas gdy dwa pozostałe są rozwiązaniami alternatywnymi. Długość proponowanej obwodnicy, w zależności od wariantu wynosi od 4,13 km do 4,53 km. Zgodnie z przepisami to do organu wydający decyzję należy ostateczny wybór opcji, jaka zostanie skierowana do dalszych prac projektowych i realizacji.

Południowa obwodnica - o krok bliżej

Wariant preferowany

Najkorzystniejszy wariant, biorąc pod uwagę kwestie społeczne, środowiskowe, techniczne i ekonomiczne, ma długość 4,53 km. Wykorzystuje korytarz zostawiony przez miasto Nowy Targ w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W ramach tego wariantu, zaplanowano dwujezdniową drogę, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Każdy pas będzie miał 3,5 m szerokości. Pomiędzy jezdniami przewiduje sie pas rozdziału szerokości 3 m. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). 

Trasa rozpoczynać się będzie na węźle Nowy Targ Południe i biec początkowo estakadą w kierunku wschodnim, a następnie północnowschodnim wzdłuż brzegu rzeki Biały Dunajec. Pod estakadą powstanie połączone z ul. Szaflarską rondo, które zapewni wjazd i zjazd na obwodnicę kierowcom podróżującym na trasie Zakopane – Krościenko nad Dunajcem. Projektowana przez miasto Nowy Targ ul. Sikorskiego będzie połączona z rondem przy ul. Szaflarskiej, dzięki czemu również zyska dostęp do obwodnicy. 

Żeby zminimalizować oddziaływanie nowej drogi na Nowotarską Strefę Relaksu zostanie zbudowany mur oporowy, co pozwoli zmniejszyć pas terenu niezbędny do poprowadzenia tego odcinka. Zostaną również wybudowane ekrany akustyczne. 

W dalszej części obwodnicy, na północ od istniejącej kładki pieszo-rowerowej, powstanie most nad Białym Dunajcem, następnie trasa połączy się z istniejącą DK49 ok. 300 metrów na północ od Zakładu Gospodarowania Odpadami. W tym miejscu powstanie rondo. Dalej droga biec będzie na południe, w obecnym śladzie DK49, do ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 969 (obwodnica Waksmundu). Ten odcinek zostanie rozbudowany do dwóch jezdni, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. 

Wzdłuż nowej trasy powstaną nowe drogi zapewniające komunikację dla tego obszaru. Wykonawca inwestycji zadba także i zachowanie ciągłości przebiegu ścieżek rowerowych i narciarskich tras biegowych. Zaplanowano budowę przejść dla średnich i małych zwierząt. Przebudowany zostanie również fragment ul. Lotników.

Kolejne kroki

Po uzyskaniu DŚU, Generalna Dyrekcja będzie przygotowywać koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029.

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu, w całej Polsce powstanie w sumie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej. 

źródło: GDDKiA w Krakowie

os 14.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Andrzej W z Chicago 23:46 14.04.2023

A może by tak pójść na południe i ominąć las z południowej strony i, dołączyć do głównej drogi koło Gronkowa ?

le choo 16:54 14.04.2023

To jest najlepszy pomysł żeby obwodnicę pakować do miasta pod bloki mieszkalne i nad słynne na cały świat Nowotarskie Centrum Relaksu. Pchać się z drogą szybkiego ruchu w miejsce gdzie setki ludzi z N. T. i okolic szuka ciszy i spokoju. Na prawdę GRATULACJE

Zobacz również