Kamery live
prognoza pogody

PolSKI Mistrz. Kolejny sezon na trasie do mistrzostwa

27 kwietnia 2022 07:39
Wyciszenie Włącz dźwięk

Za nami kolejny, trzeci już sezon programu PolSKI Mistrz, podczas którego miłośnicy narciarstwa alpejskiego mogli cieszyć się sportowymi sukcesami Maryny Gąsienicy-Daniel w Pucharze Świata FIS, a także dobrymi wynikami zawodników i zawodniczek z Kadr Młodzieżowych i Juniorskich w zawodach FIS w Polsce i za granicą. Ich śladem chce podążać coraz więcej młodych sportowców!

Maryna Gąsienica – Daniel fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

Inicjatorami programu PolSKI Mistrz są Polskie Kolejne Linowe, Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka i Polski Fundusz Rozwoju, którzy wspólnie z Grupą Lotos wspierają Polski Związek Narciarski w rozwoju narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego w Polsce, a także promocji sportu wśród dzieci i młodzieży.

 

Bazę programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące Kadry Narodowe PZN, a także organizację zawodów – w tym międzynarodowych wydarzeń z kalendarza FIS na polskich stokach. W ramach programu PolSKI Mistrz, głównie na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL, odbyło się w tym sezonie 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. Wystartowało w nich 353 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych. Na nagrody finansowe przeznaczonych zostało 120 000 zł, a brak opłat wpisowych i udostępnienie skipassów pozwoliło 45 klubom sportowym z całej Polski oszczędzić ponad 367 tysięcy złotych.

Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL i PFR pokrywają także koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia zaplecza treningowego, dostępnego dla narciarzy i snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych.

 

Stanisław Sarzyński w czasie zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka fot. Paweł Starzyk / PolSKI Mistrz

Maryna Gąsienica-Daniel na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Kolejny rok z rzędu najjaśniejszą gwiazdą programu PolSKI Mistrz była Maryna Gąsienica Daniel, która na stałe zadomowiła się w światowej czołówce, zajmując 8. miejsce w slalomie gigancie na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i kończąc sezon na 9. miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIS w tej konkurencji. Jak przyznaje nasza reprezentantka, te wyniki z jednej strony niezmiernie cieszą, a z drugiej pozwalają z optymizmem czekać na kolejne starty.

Sezon, który właśnie zakończyliśmy, był całkiem dobry, nie mogę narzekać. Oczywiście wynikowo był najlepszym w mojej karierze, skończyłam na 9. miejscu w generalnej klasyfikacji giganta w Pucharze Świata, więc jak najbardziej jestem zadowolona. Wiadomo jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i chciałoby się troszkę więcej. Wierzyłam, że jestem w stanie wskoczyć na podium już w tym roku. Nie udało się, więc muszę poczekać do przyszłego sezonu – zapowiada Maryna Gąsienica-Daniel.

Na trasie do mistrzostwa Śladem Maryny zmierzają kolejni alpejczycy

Magdalena Łuczak sięgnęła po pierwsze punkty Pucharze Świata FIS, a w grudniu zajęła 3. miejsce w czasie  zawodów Pucharu Europy we włoskim Andalo. Na podium zawodów FIS w Polsce i za granicą stawali m.in.: Paweł Pyjas, Michał Michalik, Bartłomiej Sanetra, Piotr Habdas, Patrycja Florek czy Zuzanna Czapska.

-Startów naszych narciarek i narciarzy w zawodach FIS za granicą jest więcej, ale przede wszystkim wyniki są lepsze. Zawodnicy zaczynają konkurować z Czechami i Słowakami, co wcześniej było tylko jednostkowym wydarzeniem. Do tego dochodzą osiągnięcia w czasie zawodów Pucharu Europy i Pucharu Świata. Poprawę wyników zanotowali zawodnicy we wszystkich grupach, więc zdecydowanie wieje optymizmem, a kolejne lata zapowiadają się jeszcze lepiej – mówi Marcin Blauth, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego ds. narciarstwa alpejskiego.

Cieszyć może fakt, że wśród medalistów pojawili się młodzi zawodnicy, którzy jeszcze w zeszłym sezonie rywalizowali w Młodzieżowym Pucharze Polski. Spośród debiutantów zawodów rangi FIS bardzo dobrą formę zaprezentowali m.in.: Maja Woźniczka, Magdalena Bańdo, Mateusz Szczap czy Jan Łodziński. 17-letnia Hanna Zięba w pierwszym sezonie startów w zawodach „seniorskich” wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w slalomie gigancie, zdobywając tym samym kwalifikację olimpijską.

Hanna Zięba w czasie Międzynarodowych Mistrzostw Polski w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

Dzięki wsparciu programu PolSKI Mistrz powstał system, w ramach którego opieką trenerską objętych jest w sumie 49 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych. W tym sezonie wsparcie programu przełożyło się na ponad 6500 dni treningowych i startowych w Polsce i za granicą. To nieznana wcześniej skala profesjonalnego wsparcia dla kadr, która przynosi efekty w postaci kolejnych dobrych wyników reprezentantów Kadr Juniorskich i Młodzieżowych na arenie międzynarodowej. Młodzi zawodnicy wzmocnili też liczną reprezentację Polski w konkurencjach alpejskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Ambicji, by pójść ich śladem, nie kryją zaś kolejni młodzi sportowcy.

Młodzieżowy Puchar Polski  

W kolejnym sezonie w zawodach rangi FIS startować będą zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2006, którzy w tym roku zakończyli swoją przygodę z Młodzieżowym Pucharem Polski. Będą to m.in. tegoroczni zwycięzcy klasyfikacji generalnej cyklu w kategorii Juniorki i Juniora Młodszego – Nikola Komorowska z AZS Zakopane Stanisław Sarzyński z KS SportUp. Młodzi sportowcy mają jasno określone cele: ciężko pracować, aby osiągać jak najlepsze wyniki, a w przyszłości startować w zawodach najwyższej rangi. Sukcesy Maryny Gąsienicy-Daniel pokazały zawodnikom, jak wiele drzwi stoi przed nimi otworem i że Młodzieżowy Puchar Polski to dopiero początek ich narciarskiej drogi.

Już przed finałem wiedziałam, że udało mi się wygrać w klasyfikacji generalnej, więc nie musiałam liczyć wyniku tych zawodów. To było idealne zakończenie sezonu przy pięknej pogodzie i w fajnych warunkach. To był mój ostatni sezon w Młodzieżowym Pucharze Polski. W kolejnych latach będę chciała startować w coraz wyższej rangi zawodach FIS, Pucharze Świata, a później Igrzyskach Olimpijskich– mówiła Nikola Komorowska po finałowych zawodach cyklu w ośrodku PKL Kasprowy Wierch.

Paweł Pyjas w czasie Międzynarodowych Mistrzostw Polski w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy fot. Marcin Kin 

PolSKI Mistrz Młodzieżowy Puchar Polski to blisko 250 zawodników i zawodniczek z 45 klubów narciarskich z całej Polski. To również ogromne zaangażowanie kadry trenerskiej, wsparcie rodziców, a także ośrodków narciarskich, dzięki którym cykl młodzieżowy stał się prawdziwą kuźnią talentów.

– Mamy naprawdę fantastyczną grupę polskich trenerów, którzy dużo się nauczyli i to także od nich zależą przyszłe sukcesy. Mamy również świetnie przygotowane miejsca do treningów w Polsce – przez cały sezon zdecydowanie było gdzie jeździć. Tu się zaczyna prawdziwe narciarstwo. Nie ma seniora bez juniora, nie ma juniora bez juniora młodszego i młodzika. Trudno liczyć na sukcesy w dorosłym narciarstwie bez przejścia tego etapu. Tak naprawdę tutaj szukamy tych polskich mistrzów i jak pokazał ten sezon, oni na pewno tutaj są – podsumowuje Marcin Blauth z PZN.

Nikola Komorowska w czasie zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

mat. prasowy

os 27.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również