Kamery live
prognoza pogody

Polski Ład dla emerytów, rencistów i przedsiębiorców

Polski Ład to historyczna i ogromna reforma przygotowana z myślą o Polakach, o przyszłości Polski. To kompleksowy program wprowadzający m.in. obniżkę podatków i wyższe świadczenia dla milionów Polaków. To więcej pieniędzy w kieszeniach niemal 18 mln podatników – w sumie ok. 17 mld zł rocznie – mówił dziś na briefingu prasowym dotyczącym Polskiego Ładu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polski Ład dla emerytów, rencistów i przedsiębiorców

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W briefingu uczestniczyli również Bożena Drabik – dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz dr Marcin Kopeć – dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

Przełomowa reforma, wielość wyzwań

Wdrażanie tak dużej reformy wiąże się również z wprowadzaniem ewentualnych korekt. Reagujemy na bieżąco. Jeśli w styczniu korzystne zmiany nie zostały uwzględnione przy wypłacie świadczenia, w lutym przekazane zostanie wyrównanie. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które obliguje do tego, by w najbliższych dniach wypłacone zostały środki wyrównujące różnice w błędnie obliczonych wynagrodzeniach. Dziękuję za wsparcie, jakiego w sprawach Polskiego Ładu udziela przedsiębiorcom Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dziękuję również wszystkim pracownikom Administracji Skarbowej za pełną mobilizację i pomoc podatnikom – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polski Ład korzystny dla 90% Polaków

Każdy średnio i mniej zarabiający, każda osoba, która jest zatrudniona na umowie o pracę i zarabia do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie – na reformie nie straci. Dla tych osób jest ona korzystna lub neutralna. Ok. 90% Polaków zarabia poniżej tej kwoty. Ci, którzy zarabiają do 4920 zł – zyskają. Reforma jest zatem korzystna lub neutralna dla 90% Polaków, w tym seniorów.

W portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek o stawce 32% zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys.

Najważniejsze rozwiązania:

Historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,

Wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł,

Kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy,

Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł,

Fair Play w zakresie składki zdrowotnej,

Podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom,

Podatkowe fair play wobec państwa.

Z perspektywy emerytów i rencistów

Emeryci i renciści otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. brutto nie stracą. Ci emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie.

Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe. W ramach systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej grupie jest ok. 8 mln osób. Świadczenia wyższe – w wysokości pomiędzy 4921 zł a 12 800 zł – pobiera 421 tys. osób. Od lutego, po zmianie wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów, Polski Ład będzie dla ich wypłat neutralny – będą otrzymywali świadczenie w tej samej wysokości, w jakiej otrzymywali w roku 2021. Oczywiście do marca, kiedy nastąpi waloryzacja świadczeń i ich wysokość wzrośnie. To oznacza, że praktycznie dla wszystkich emerytów i rencistów Polski Ład jest korzystny lub neutralny. W lutym 2022 r. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł. W Małopolsce będzie to 33 tys. osób, a kwota wyrównania wyniesie 3 mln zł – tłumaczy dr Marcin Kopeć, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

Emeryturę większą niż 12,8 tys. zł miesięcznie ma mniej niż 460 osób w Polsce. To około 0,005% wszystkich emerytów i rencistów ZUS.

Wprowadzana reforma będzie korzystna dla ok. 94% emerytów i ok. 98% rencistów. Dla ok. 6% emerytów i ok. 2% rencistów pozostanie neutralna.

Krajowa Administracja Skarbowa wspiera podatników

Małopolskie urzędy skarbowe i Izba Administracji Skarbowej w Krakowie wspierają podatników w prawidłowym stosowaniu nowych przepisów. Placówki KAS udzielają informacji na wiele sposobów:

– poprzez Infolinię Krajowej Informacji Skarbowej: 801 055 055 – dla telefonów stacjonarnych i 22 330 03 30 dla telefonów komórkowych,

– na bezpośrednich spotkaniach z podatnikami (3 tys. spotkań w skali kraju), live-chatach www.gov.pl/web/polski-lad i webinarach,

podczas dyżurów urzędów skarbowych od 8:00 do 19:00 (na bezpośrednie spotkanie w urzędzie można umówić się przez stronę wizyta.podatki.gov.pl),

– poprzez portale informacyjne podatki.gov.pl oraz wiecejwportfelach.gov.pl – można tam znaleźć m.in. kalkulator wynagrodzeń i obliczyć miesięczną wysokość pensji netto,

– na szkoleniach online – www.malopolskie.kas.gov.pl,

– do dyspozycji podatników jest także nowy System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA https://eureka.mf.gov.pl.

Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów. Pomożemy im zrozumieć i poprawnie zastosować nowe przepisy mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Bożena Drabik i dodaje:

Mamy świadomość, że ta kompleksowa nowelizacja przepisów, największa od lat, generuje wiele pytań. Dlatego zapraszamy wszystkich na nasze szkolenia online i konsultacje podczas dyżurów.

Dotychczasowe wsparcie ZUS dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szeroko wspiera przedsiębiorców. Z myślą o nich organizujemy spotkania konsultacyjne i szkolenia przez Internet. Prowadzimy podstronę zus.pl o zmianach na podstawie Polskiego Ładu. We współpracy z KAS proponujemy indywidualną opiekę dla przedsiębiorców w placówkach ZUS i KAS. Za pomocą „kalkulatora z ZUS” będzie można wyliczyć miesięczną podstawę wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność – dodaje dyrektor Oddziału ZUS w Krakowie dr Marcin Kopeć.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Podczas briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał również główne założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – jednego z programów współtworzących Polski Ład.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem. W pierwszym roku działania programu ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. W Małopolsce już złożono 32 895 wniosków, którymi jest objętych 33 918 dzieci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polski Ład to przełomowy program rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. To nie tylko korzyści wynikające z obszaru podatkowego, ale także wsparcie rodzin za pośrednictwem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Polski rząd chce wspierać rodziny w możliwie największym stopniu, tak aby stale poprawiać ich sytuację i jakość życia. To kolejna realna pomoc, mająca też taki wymiar, że ułatwia godzenie życia rodzinnego z zawodowym – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przypomnijmy. Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić wyłącznie online za pośrednictwem:

Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej [email protected]

Bankowość elektroniczną, przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,

/źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/

Piotr Starmach 17.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
EMERYT 15:16 18.01.2022

Proszę powiedzieć tym panom żeby sie nie wysilali. Nowy Ład czuję już w kieszeni. Koszmar i oszustwo.

Zobacz również