Kamery live
prognoza pogody

Policjanci przypominają o zakazie sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim

17 stycznia 2024 08:35

1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży tzw. energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Za złamanie przepisu grozi mandat do 500 zł, a w razie skierowania wniosku o ukaranie do sądu nawet 2000 zł grzywny.

Policjanci przypominają o zakazie sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim

Sprzedawca mający wątpliwości co do wieku kupującego, jest zobowiązany do żądania okazania dokumentu tożsamości, potwierdzającego wiek nabywcy. Przepis zakazuje również sprzedaży takich produktów na terenie szkół oraz w automatach.

Ograniczenia zostały wprowadzone Ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie Ustawy o zdrowiu publicznym. Ustawa nakłada także na producentów lub importerów tego rodzaju napojów, obowiązek odpowiedniego oznaczenia produktu nazwą „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznakowanych napojów grozi grzywna w wysokości do 200 tys. zł.

– Zwracamy uwagę, że spożywanie energetyków przez dzieci i młodzież może być szkodliwe dla ich rozwoju. Mała masa ciała dziecka oraz młody, rozwijający się organizm, powoduje, że składniki tych napojów osiągają wyższe stężenie, co może powodować efekty toksyczne m.in. ból głowy, ból brzucha, zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej, insulinooporność, kołatanie serca, zaburzenia rozwoju układu nerwowego, zaburzenia snu, poczucie silnego rozbicia i rozdrażnienie – podkreślają policjanci.

Źródło: KPP Nowy Targ 

ag 17.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również