Kamery live
prognoza pogody

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem pieszych

18 marca 2023 12:46

Na terenie Małopolski po raz kolejny przeprowadzono w czwartek działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych, czy rowerzystów, ale także zwracanie uwagi na niebezpieczne zachowania niechronionych uczestników. W ciągu jednodniowych działań, ujawniono 1453 wykroczenia, z czego 58 – na terenie powiatu nowotarskiego. Najwięcej wykroczeń związanych było z przekroczeniem dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem pieszych

Najwięcej, bo aż 941 wykroczeń (36 w powiecie nowotarskim) dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. 132 wykroczenia (1 w powiecie nowotarskim) związane były z nieprawidłowym zachowaniem kierującego pojazdem wobec pieszego.

Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 278 (21 w powiecie nowotarskim). Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. Ponadto policjanci ujawnili 5 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów. Do działań włączony był również dron, który pozwalał na rejestrowanie wykroczeń z powietrza.

Mimo że do wiosny coraz bliżej, na drogach przeważają niekorzystne warunki drogowe. Kierujący pojazdami powinni ciągle mieć na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. Warto stosować defensywny styl prowadzenia pojazdu – bardziej ukierunkowany na bezpieczeństwo. Piesi muszą pamiętać o tym, że nie wolno im wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Ponadto im bardziej będą widoczni na drodze, tym większe będzie ich bezpieczeństwo. Zalecamy używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym – gdzie są one obowiązkowe po zmroku, ale wszędzie tam, gdzie słaba widoczność mogłaby utrudnić kierującym dostrzeżenie pieszego z odpowiedniej odległości.

Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo na drodze i podróżujmy bezpiecznie

 

os 18.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również