Kamery live
prognoza pogody

Policjanci i ratownicy górscy prowadzą akcję edukacyjną na stokach narciarskich

10 lutego 2020 19:26

Przez cały okres ferii zimowych nowotarscy policjanci promują bezpieczeństwo podczas spotkań z młodzieżą wypoczywającą na terenie powiatu nowotarskiego. Jedną z prowadzonych akcji było spotkanie edukacyjne zorganizowane na stoku Palenica w Szczawnicy.

Policjanci i ratownicy górscy prowadzą akcję edukacyjną na stokach narciarskich

Fot. KPP Nowy Targ

W sobotę (8 lutego 2020 r.) na stoku Palenica w Szczawnicy zorganizowano akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.  Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu oraz Grupa Podhalańska GOPR sekcja Szczawnica.  W tym dniu PKL również promował bezpieczeństwo w ramach działań „Bezpieczny stok”. Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami GOPR ze Szczawnicy, przedstawicielami PKL promowali bezpieczeństwo wśród narciarzy i snowboardzistów, poszerzali wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz przekazywali ulotki zawierające m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Nie jest bowiem tajemnicą, że nauka przez zabawę przynosi zdecydowanie lepsze efekty, dlatego dla dzieci zorganizowano konkursy i zabawy promujące bezpieczeństwo podczas zimowego szaleństwa.  Podczas trwania akcji chętni mieli możliwość pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód z założonymi alkogoglami, które symulują stan nietrzeźwości. Policjanci wspólnie z licencjonowaną Szkołą Narciarską Szczawnica–SITN PZN przeprowadzili zawody narciarskie slalomem. Każdy uczestnik otrzymał upominek i słodki poczęstunek, a zwycięzcy otrzymali dodatkowo puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe m.in. kaski narciarskie, gogle, vouchery na termy, karnety na stok i gadżety sportowe niezbędne podczas zimowych wypraw, a także materiały profilaktyczne. Nagrody ufundowali: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Urząd Miasta i Gminy Nowy Targ, Termy Szaflary, Termy Bania Białka Tatrzańska, GOPR, Polskie Koleje Linowe, Market Rajski, Piekarnia Żarnecki.

Jedną z atrakcji imprezy był pokaz ratownictwa, w trakcie którego policyjny patrol narciarski wraz z GOPR-owcami z Grupy Podhalańskiej dociera do poszkodowanego i wspólnie udzielają mu pomocy. Ofiara wypadku zostaje przetransportowana na dół stoku i przekazana załodze pogotowia. Wspólne patrole na stoku, ćwiczenia funkcjonariuszy Policji i ratowników GOPR doskonalą umiejętności  udzielania pomocy osobom poszkodowanym.

Tego dnia po zakończonej akcji, podczas zjazdu ze stoku policjanci i ratownicy GOPR udzielili pomocy poszkodowanemu narciarzowi, który niefortunnie upadł w trakcie jazdy i doznał urazu kolana. Policjanci zapewnili bezpieczeństwo poszkodowanemu, zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a ratownicy opatrzyli mężczyznę i przetransportowali go bezpiecznie na dolną stację wyciągu, gdzie udzielono mu dalszej pomocy.

Elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”  jest konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży polegający na zilustrowaniu Dekalogu Reguł FIS, pt. „Stok nie jest dla Bałwanów” do udziału, w którym serdecznie zapraszamy!

/źródło: KPP Nowy Targ/

/opr. ps/

Piotr Starmach 10.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również