Kamery live
prognoza pogody

Policja przestrzega przed telefonicznymi oszustami

14 lutego 2020 19:11

Jeżeli odbierasz telefon i słyszysz w słuchawce, że któryś z twoich bliskich miał wypadek i należy wpłacić jak najszybciej kilkadziesiąt tysięcy złotych na pokrycie kosztów wypadku – wiedz, że to bzdura, a po drugiej stronie telefonu nie stoi wnuk czy policjant, a oszust.

Policja przestrzega przed telefonicznymi oszustami

Kilka dni temu na Podhalu ponownie rozdzwoniły się telefony. Oszuści metodą na wnuczka i na policjanta ponownie próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych. Za każdym razem przestępcy podawali się za funkcjonariuszy Policji i przedstawiali tą samą historię: ktoś z rodziny miał wypadek i trzeba przekazać pieniądze, aby uniknął więzienia. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy lub wykonanie przelewu to OSZUST!

O metodach stosowanych przez oszustów funkcjonariusze informują osoby starsze i mieszkańców na wszelkie możliwe sposoby. Pojawiają się komunikaty w mediach, prasie, kościołach, policjanci przekazują ulotki i organizują spotkania profilaktyczne dedykowane osobom starszym. Dzielnicowi jako policjanci pierwszego kontaktu w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” prowadzą również działania prewencyjne i edukacyjne z mieszkańcami  na podległym rejonie. Podczas rozmów  z osobami starszymi przekazują ulotki i informują w jaki sposób działają oszuści, na co należy zwracać uwagę i co zrobić jeżeli mieszkańcy odbiorą telefon z informacją, że ktoś bliski miał wypadek i aby pomóc trzeba przekazać pieniądze. Dzielnicowi uczulają na kontakty z osobami nieznajomymi i przestrzegają, aby w żadnym wypadku nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych. Wystarczy, że zadzwonimy do osoby starszej, członka rodziny i ostrzeżemy przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior przekaże informację o zagrożeniu swojemu znajomemu, czy sąsiadom.  Wnuki podczas spotkań z babcią, czy dziadkiem mogą opowiedzieć o przestępcach podających się za policjantów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od osób starszych. 

Wiedząc o tym, jak działają oszuści seniorzy będą bardziej świadomi i nie dadzą się oszukać!

Przypominamy: Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

/źródło: KPP Nowy Targ/

/opr. ps/

Piotr Starmach 14.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również