Kamery live
prognoza pogody

Policja podsumowuje długi weekend

7 czerwca 2021 15:53

Długi czerwcowy weekend minął pod Tatrami bardzo spokojnie. Tatrzańskich policjantów wspierało kilkudziesięciu mundurowych z Krakowa. Dodatkowe patrole pomagały w zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa na Krupówkach oraz w organizacji ruchu drogowego wokół atrakcji turystycznych. “Przed nami kolejny weekend, a później wakacje i wysoki sezon turystyczny. Do wszystkich wybierających się pod Tatry apelujemy o pozostawianie swoich samochodów pod hotelem, pensjonatem czy też apartamentem” – apeluje policja. 

Policja podsumowuje długi weekend
Na długi czerwcowy weekend do Zakopanego i okolicznych miejscowości zjechało bardzo dużo turystów z całego kraju. Zdecydowana większość z nich podróżowała małopolską „zakopianką”. Tam policjanci w trosce o bezpieczeństwo na drogach prowadzili kontrole prędkości i badania trzeźwości.
 
Część turystów przybyłych do stolicy polskich Tatr, udała się na mniej wymagające szlaki turystyczne, ale zdecydowana większość postanowiła swoimi samochodami dojechać niemal do Morskiego Oka. Pomimo tego, że miejsca parkingowe zapełniały się już we wczesnych godzinach porannych, sznur samochodów blokował dojazd do ronda na Wierch Porońcu i dalej do Łysej Polany. Ograniczona ilość miejsc parkingowych oraz chęć dojechania jak najbliżej atrakcji turystycznej skłaniała niektórych kierowców do parkowania w miejscach niedozwolonych, co ostatecznie kończyło się odholowaniem pojazdów.
 
 
-W ten weekend musieliśmy odholować kilkanaście nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Podejmowane pojedyncze interwencje w pensjonatach dotyczące zakłócenia ciszy nocnej, kilku nietrzeźwych awanturników i pijany kierowca to najbardziej charakterystyczne z kilkudziesięciu interwencji minionego weekendu. W niedzielę na drogach powiatu tatrzańskiego rozpoczęły się powroty z weekendu, co skutkowało znacznym spowolnieniem ruchu aż do węzła tatrzańskiego w Poroninie. Dalej ruch odbywał się już powoli, ale bez zatrzymań. Gorzej było w powiecie nowotarskim gdzie pomimo ręcznego kierowania ruchem przez Policjantów drogówki czas przejazdu do Krakowa oscylował w granicach 5-6 godzin – czytamy w relacji zakopiańskiej policji. 
 
Przed nami kolejny weekend, a później wakacje i wysoki sezon turystyczny. Do wszystkich wybierających się pod Tatry apelujemy o pozostawianie swoich samochodów pod hotelem, pensjonatem czy też apartamentem. Do każdej atrakcji turystycznej dowiezie Państwa dobrze zorganizowana miejska lub prywatna komunikacja zbiorowa! Szkoda czasu na stanie w korku – doradzają policjanci z tatrzańskiej komendy.

Podsumowanie długiego weekendu przez nowotarską policję:

Podczas wydłużonego weekendu na drogach powiatu nowotarskiego było spokojnie. Odnotowano 26 zdarzeń drogowych, w których lekko ranne zostały cztery osoby. Ponadto policjanci zabezpieczali procesje z okazji uroczystości Bożego Ciała oraz 59. Małopolski Wyścig Górski. Niedzielne powroty turystów z wypoczynku w górach spowodowały duże zatory drogowe. Policjanci, aby rozładować korki, ręcznie kierowali ruchem.

Ładna pogoda sprawiła, że na Podhale przyjechało wielu turystów.  Dla większości osób był to czas wypoczynku i dni wolnych od pracy. Natomiast dla policjantów to czas dodatkowych, wzmożonych działań. Podczas weekendu na terenie powiatu nowotarskiego odnotowano ponad 300 różnego rodzaju interwencji – nterwencje domowe, interwencje wobec nietrzeźwych osób w miejscach publicznych. Policjanci interweniowali na zgłoszenia dotyczące zakłócania spokoju, porządku publicznego, czy zakłócania spoczynku nocnego. W czwartek funkcjonariusze zabezpieczali procesje organizowane z okazji uroczystości Bożego Ciała.

Podczas tych czterech dni na drogach powiatu odnotowano 26 zdarzeń drogowych, w których niegroźnie ranne zostały cztery osoby. Jeden kierujący stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość. Odnotowano kilka zdarzeń z udziałem jednośladów i quadów. W czwartek w Ochotnicy Dolnej kierujący rowerem nie zachował należytej odległości między pojazdami i najechał na tył poprzedzającego volvo. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Rowerzysta został ukarany mandatem karnym.

Wieczorem w Niedzicy kierujący quadem najechał na tył samochodu osobowego, po czym odjechał z miejsca zdarzenia razem z kolegą, który także jechał quadem. Mężczyźni podczas jazdy stwarzali zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci szybko ustalili kierujących. Jeden z nich został ukarany mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia na drodze, natomiast sprawca kolizji nie posiadał uprawnień do kierowania i był pod wpływem alkoholu. Wykonano badanie retrospekcyjne, aby ustalić czy w chwili zdarzenia był pod działaniem alkoholu, gdyż jak twierdził alkohol wypił po powrocie do domu.

Tego dnia wieczorem w Niedzicy w rejonie zapory wodnej 20-latek wspólnie ze kolegami wspiął się na wysoką skałę, a podczas schodzenia spadł na ziemię z wysokości około 30 metrów. Mieszkaniec powiatu nowotarskiego z urazem nosa i kręgosłupa, został przewieziony do szpitala. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Posterunku Policji w Łapszach Niżnych.

W weekend doszło również do kilku zdarzeń z udziałem motocykli. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

W sobotę i w niedzielę policjanci zabezpieczali 2 i 3 etap 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspierani byli przez policjantów  z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz podległych jednostek. Do zadań Policji należało zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zabezpieczenie trasy przejazdu zawodników.

Niedzielne powroty turystów z wypoczynku  w górach spowodowały duże zatory drogowe. Policjanci, aby rozładować tworzące się korki, ręcznie kierowali ruchem na skrzyżowaniach. Mundurowi interweniowali wobec kierujących, którzy w celu ominięcia korków szukali alternatywnych tras objazdu, w tym drogami prywatnymi, czy ścieżkami rowerowymi.

 
źródło: Policja Zakopane/Facebook oraz KPP Nowy Targ
 
os 07.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również