Kamery live
prognoza pogody

Podstrefa krakowskiego Parku Technologicznego – profity i wymogi

7 maja 2016 08:35
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Po trzech latach starań nowotarska Strefa Aktywności Gospodarczej została włączona jako podstrefa do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O stosowne rozporządzenie Rady Ministrów zabiegało miasto, zabiegali też zarządzający krakowską Strefą. Włączenie otwiera dla przedsiębiorców szansę skorzystania ze skutecznego wsparcia środkami publicznymi.

 

By przekonywać do tego reprezentantów lokalnego biznesu – odwiedzili Nowy Targ przedstawiciele Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli Parku Technologicznego. Tworzą go teraz 32 podstrefy znajdujące się na terenie 30 gmin. Obejmuje on obszar ponad 866 hektarów. Krakowski Park Technologiczny to dziś wysoko wyspecjalizowana instytucją otoczenia biznesu, skutecznie wpływająca na rozwój gospodarczy Małopolski, jak i lokalnej przedsiębiorczości. 

Na zlokalizowaniu swoich obiektów i rozpoczęciu działalności w Strefie najbardziej skorzystają małe firmy, uzyskując odliczenie w wysokości 45 procent. Firmy średnie mają zagwarantowane odliczenie 45-procentowe, a duże – 35-procentowe. Kto lokuje swoją działalność gospodarczą w Strefie i korzysta z jej dobrodziejstw, musi się jednak zobowiązać do utrzymania co najmniej 5 miejsc pracy. Chcąc wejść do Strefy, trzeba w grunt, budynki, środki trwałe i dzierżawę zainwestować co najmniej 100 tys. euro. 

O tych warunkach mówiły reprezentantki zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego: Krystyna Sadowska – dyrektorka działu promocji i rozwoju Strefy oraz Mariola Kocon – dyrektorka działu prawnego, w towarzystwie prawnika Jacka Bielawskiego. W spotkaniu z przedsiębiorcami uczestniczyli też burmistrz Grzegorz Watycha, naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Janusz Jakobiszyn oraz skarbnik miasta Łukasz Dłubacz

– W Strefie Aktywności Gospodarczej nie zwalniamy z podatku samych gruntów – uprzedzał skarbnik. – Zależy nam, żeby teren pracował. Główna zachęta dla przedsiębiorców to uzbrojony teren pod działalność, w który jako miasto zainwestowaliśmy i zwolnienie z podatku dochodowego.  

W nowotarskiej SAG zostały do tej pory podpisane cztery umowy z przedsiębiorcami. W dwóch przypadkach mają już oni pozwolenie na budowę, w trzecim – opracowywana jest dokumentacja.

Tereny, które tworzą nowotarską podstrefę Krakowskiego Parku to dwa zwarte kompleksy przedzielone innymi działkami. Na tych mniejszych obszarach można – zgodnie z uchwałą Rady – uzyskać tylko zwolnienie z podatku lokalnego. 

/as

Fot. Anna Szopińska

 

NT24TV 07.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również