Kamery live
prognoza pogody

Podróżni fałszują certyfikaty szczepienia

24 lutego 2022 08:40

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach od początku roku ujawnili 7 osób, które próbowały uniknąć kwarantanny po przylocie do Polski, posługując się fałszywymi dokumentami potwierdzającymi wykonanie szczepienia, bądź przebycie COVID -19 (tzw. status ozdrowieńca). Ujawnione osoby to w przeważającej większości mężczyźni, w wieku od 18 do 66 lat. Głównie byli to obywatele Wielkiej Brytanii, podróżujący w celach turystycznych, choć ujawniono również dwóch obywateli Polski.

Podróżni fałszują certyfikaty szczepienia

Ostatni sfałszowany dokument ujawniony został dzisiejszej w nocy po przylocie podróżnego z Manchesteru.

Sześciu pasażerów przedstawiło funkcjonariuszom balickiej placówki SG przerobione certyfikaty, poświadczające odbycie pełnego cyklu szczepień. Na pierwszy rzut oka zaświadczenia nie wzbudzały podejrzeń kontrolujących, jednakże dalsza weryfikacja kodów QR certyfikatów wykazywała, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Ujawniono, że w certyfikatach sfałszowano dane osobowe właścicieli dokumentów – rzeczywiste zastąpione zostały danymi innych osób.

Ponadto,  jeden obywatel Wielkiej Brytanii przedstawił do kontroli podrobiony test na COVID-19 z listopada ubiegłego roku. Pozytywny wynik przeprowadzonego testu, potwierdzający status ozdrowieńca, miał zwalniać cudzoziemca z konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Żadnej z ujawnionych przez Straż Graniczną osób osób nie udało się  uniknąć odpowiedzialności karnej z art. 270 par. 1 i 3  kk. Po przedstawieniu zarzutów, podróżni przyznali się do zarzucanych im czynów. Wymierzono im dotkliwe, kilkutysięczne kary grzywny, w wysokości do 8000 zł.

źródło: KOSG 

os 24.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również