Kamery live
prognoza pogody

Podpisano umowę na budowę 8 km kanalizacji w Zaskalu

10 maja 2022 01:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

To ważny dzień dla mieszkańców Zaskala – wójt Gminy Szaflary podpisał w poniedziałek umowę z wykonawcą dużej inwestycji związanej z budową blisko 8 km sieci kanalizacji sanitarnej, połączonej z odbudową dróg i budową nowej drogi gminnej na terenie tej miejscowości. Inwestycja dofinansowana została kwotą 13 mln 205 tys. złotych z programu Polski Ład. Całkowita wartość zadania to 15 mln 404 881 zł. Inwestycja ma zostać zakończona do grudnia tego roku – po jej wykonaniu stopień skanalizowania Zaskala sięgnie blisko 90%.

-To jest bardzo dla nas ważne dofinansowanie. Kwota jest imponująca. Dzięki tym inwestycjom blisko 90% Zaskala będzie skanalizowane. To nie tylko budowa kanalizacji, ale także odbudowa takich dróg, jak: ul. Za Wodą, ul. Werona, Kościuszki, Kolejowa oraz budowa całkiem nowej drogi na ul. Kopaczyska – wymieniał wójt Rafał Szkaradziński, dziękując parlamentarzystom za pomoc w pozyskaniu rządowych środków.

Budowa kanalizacji wsi realizowana jest etapami od 2019 roku – częściowo ze wsparciem unijnym, częściowo – z rządowym. 

-Programy związane z kanalizacją są działaniami, które traktujemy priorytetowo, obok tych z zakresu energetyki, czystego powietrza – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka – Dlatego, że dane, którymi dysponujemy pokazują, że nadal 50% miejscowości w Polsce nie ma kanalizacji. Wyzwanie jest gigantyczne. Zawsze problemem było to, że tak duże środki trudno było ściągać do gmin. Dzisiaj jest to możliwe. Dla takiej gminy, jak Szaflary 13 mln zł to jest potężna kwota. 

-Polski Ład jest wyrazem zaufania do samorządów. My nie pokazujemy palcem: róbcie to, czy coś innego, tylko mówimy: róbcie to, co uważacie za słuszne. Jeśli gmina stworzy jakiś program, uzgodni go na niwie lokalnej, mamy zaufanie, że jest to właśnie to, co jest społeczności lokalnej najbardziej potrzebne, co powinno zostać wykonane. Nie można przecenić działań w zakresie ochrony wód. Bardzo się cieszę, że Gmina Szaflary w tak sprawny sposób przygotowuje wnioski – podkreślała pani poseł Anna Paluch. 

-Każdy samorząd przedstawia projekty, które akurat są potrzebne danej gminie. Inwestycje związane z ochroną środowiska, zwłaszcza te związane z infrastrukturą komunalną, to jest to, czego oczekują mieszkańcy, szczególnie na Podhalu, kiedy wiemy, że prócz potrzeb mieszkańców, ich rodzin, jest też  pewne zainteresowanie osób z innych części kraju. To, że jest czyste środowisko, kanalizacja, czyste powietrze – to jeden z najważniejszych elementów przy ocenie turystów, jeżeli przyjeżdżają w dany region – zaznaczał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. 

Sołtys Zaskala dziękował parlamentarzystom za wsparcie zaznaczając, że niebawem Zaskale będzie wsią “na miarę XXI wieku”.

os 10.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również