Kamery live
prognoza pogody

Podhalańskie Dni Recyklingu i Czystego Powietrza

19 września 2023 09:14

Przed nami kolejna edycja „Podhalańskich Dni Recyklingu i Czystego Powietrza”. Wydarzenie odbędzie się 26 września br. w godzinach 10.00 – 14.00 w Parku Miejskim w Nowym Targu.

Podhalańskie Dni Recyklingu i Czystego Powietrza

– Przedstawimy dzieciom wyjątkowy, ekologiczny spektakl teatralny, który zagrają, pod ogromnym namiotem, profesjonalni aktorzy Teatru Katarynka. Będą też warsztaty i pokazy naukowe oraz kreatywne zajęcia upcyclingowe pod namiotami – mówi Elwira Nowobilska-Majewska, kierownik Referatu ds. gospodarki odpadami w Urzędzie Miasta Nowy Targ.

Spektakl „Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing” to muzyczna opowieść o świecie, w którym wprowadzone, na życzenie mieszkańców, zasady Prezydenta doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska. Spektakl uczy, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i nietuzinkowe przeboje muzyczne (10 utworów muzycznych śpiewanych na żywo!) sprawiają, że dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem będą się uczyć dbałości o stan środowiska. Wspólnie poszukają metod na uratowanie miasta. W fabułę spektaklu są wplecione cztery lekcje związane z poszczególnymi żywiołami: ziemią, powietrzem, wodą i ogniem. Ukazanie metamorfozy, wynikającej ze zmiany świadomości mieszkańców, jest możliwe dzięki wykorzystaniu oryginalnej scenografii przedstawiającej miasto przed i po wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań. Dzięki komediowej fabule będzie to niezapomniana lekcja dla młodych widzów.

W programie wydarzenia również:

Warsztat 1 – SMOG – pracownia oczyszczania powietrza

Dlaczego zanieczyszczenia powietrza są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Co to jest powietrze i z czego się składa? Jak sprawdzić jego jakość?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy serią eksperymentów podczas pokazu, którego głównym bohaterem będzie smog – groźniejszy od tego wawelskiego!

Podczas pokazu wykonamy m.in. eksperymenty, w których wytworzymy tlen i dwutlenek węgla oraz spróbujemy oczyścić powietrze przy pomocy butelek PET.

Warsztat 2 – Eko Fabryka Zabawek

Na warsztatach stworzymy zabawki z elektrośmieci. Kabelki, klawiatury, płyty główne… To wszystko posłuży nam do zrobienia robocików i ludzików i wspaniałej zabawy w ekologicznej fabryce zabawek!

– Piknik poprowadzą animatorzy, którzy przygotowali dla dzieci konkursy tematyczne z nagrodami. Do udziału w przygotowanych zajęciach zapraszamy uczniów w wieku od 6 do 11 lat – dodaje Elwira Nowobilska-Majewska.

Organizatorami akcji są firmy Biosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Nowy Targ. Honorowy Patronat nad akcją objęła posłanka Anna Paluch.

 

ag 19.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również