Kamery live
prognoza pogody

Podhalańskie choinki dla życia

22 grudnia 2022 13:14

14 grudnia br. w wielu miejscach w całej Polsce Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi zorganizowały akcję krwiodawstwa pod nazwą „Choinka dla życia”. Wydarzenie zainaugurował w dn. 13 grudnia Wiceminister Edward Siarka, Wiceminister Waldemar Kraska oraz p.o. Dyrektora Generalnego LP Józef Kubica i Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie. Na Podhalu tegoroczna akcja wręczania drzew iglastych – bożonarodzeniowych choinek honorowym dawcom krwi, cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że zorganizowano dodatkowe dni obdarowywania dawców krwi choinkami z lasu.

Podhalańskie choinki dla życia

Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się dobrem; opłatkiem, prezentami, życzeniami. Te świąteczne dni, tak bardzo radosne i wyczekiwane, poświęcamy swoim najbliższym, aby z nimi po prostu pobyć i nacieszyć się ich obecnością. Szczególnie w te bardzo rodzinne i pełne miłości święta zauważamy tych ludzi, którzy dobrem dzielą się z drugim człowiekiem przez cały rok. Honorowi Dawcy Krwi
– bo o nich mowa, dzielą się z nami dobrem najcenniejszym; własną krwią, ratując
w ten sposób niejedno życie.

Podczas kampanii „Choinka dla życia” leśnicy – wśród których jest także wielu honorowych dawców krwi, chcieli docenić wagę dzielenia się darem krwi. Celem akcji było także zachęcenie osób mogących oddać krew lub jej składniki do zrobienia tego. W wyznaczonych punktach na terenie całego kraju, dla osób oddających krew leśnicy przygotowali choinki, będące skromną acz wyraźną symboliką podziękowania za najcenniejszy dar, jakim jest krew.

W środę, 14 grudnia w Nowym Targu choinki przekazywano honorowym dawcom w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osobom, które przyszły oddać krew w tym dniu leśnicy przekazali 20 pięknych jodeł.

Po akcji rozdzwoniły się telefony z prośbami, aby podobne akcje zorganizować w Zakopanem i innych miejscach. Okazało się także, że jednym z zasłużonych honorowych dawców krwi Oddziału Terenowego w Zakopanem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest Pan Przemysław Gał, podleśniczy w leśnictwie Raba Wyżna, który zobowiązał się do pomocy w sprawnym zorganizowaniu akcji.

W niedzielę, 18 grudnia br. honorowi dawcy oddawali krew w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaskalu. W podziękowaniu otrzymali od nowotarskich leśników 10 jodeł i 5 świerków. Tej akcji przyświecało hasło „Daj szansę życiu”.

W Oddziale Terenowym w Zakopanem powtórna akcja odbyła się we wtorek, 20 grudnia br. Tutaj honorowym krwiodawcom leśnicy przekazali 25 jodeł.

W obu akcjach zorganizowanych spontanicznie i zainicjowanych przez Panią Marię Lambrecht, Kierownik Oddziału Terenowego w Zakopanem RCKiK w Krakowie, padły dwa rekordy. W Zaskalu krew oddało 40 osób, a w Zakopanem 35.

Drugi termin akcji „Choinka dla życia” wyznaczono także w Nowym Targu. Tutaj dodatkowa akcja odbyła się w środę, 21 grudnia. Krew oddało 13 osób, którym leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ przekazali 13 dorodnych drzew świerkowych.

źródło: RDLP w krakowie

os 22.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również