Kamery live
prognoza pogody

Podhalański Okrągły Stół dla czystego powietrza. Będzie spotkanie w NFOŚ

27 kwietnia 2022 18:21

W Nowym Targu odbyły się dziś obrady Podhalańskiego Okrągłego Stołu dla czystego powietrza. Eksperci, ekolodzy i urzędnicy z powiatu nowotarskiego oraz tatrzańskiego doszli do porozumienia i będą domagać się od NFOŚ zmian w zasadach dotyczących przyznawania dotacji z programu Czyste Powietrze oraz dofinansowań do przyłączy do sieci geotermalnej.

Podhalański Okrągły Stół dla czystego powietrza. Będzie spotkanie w NFOŚ

fot. PS

Rosnące ceny za prąd, gaz, pellet, węgiel staje się coraz większym problemem dla mieszkańców Podhala. Jeszcze większą niepewność co do przyszłości spowodowała decyzja Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Nie można jednak zaprzepaścić dotychczasowych starań o czyste powietrze – przekonywali eksperci w trakcie obrad Podhalańskiego Okrągłego Stołu w hotelu IBIS w Nowym Targu.

– Chcielibyśmy zaapelować do minister Moskwy, aby włączono jak najszybciej do programu Czyste Powietrze segment termomodernizacyjny. Liczymy na to, że w NFOŚ pojawi się teraz “dotacja ociepleniowa”. Dzięki niej będziemy mieli szansę ocieplić nasze domy przed nadchodzącym sezonem grzewczym, bo niezależnie czym się ogrzewamy, w ocieplonym domu te rachunki będą o połowę niższe – mówił Piotr Sergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Podobną dotację związaną z termomodernizacją budynków można uzyskać już w urzędzie miasta w Nowym Targu. Pozyskane środki z RPO mieszkańcy stolicy Podhala mają możliwość nie tylko wymiany starych kotłów ale również ocieplenia domu.

 – Jest to termomodernizacja skierowana dla najuboższych, którzy spełniają współczynnik ubóstwa energetycznego. Jeśli audyt wykaże, że należy zmodernizować energetycznie budynek, to mieszkaniec może otrzymać nawet 25 tys. zł z programu prowadzonego przez nasz samorząd. Prócz tego w urzędzie jest osoba zajmująca się wspieraniem mieszkańców w ramach programu Czyste Powietrze, gdzie również można uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynków, także nowotarżanie mają dwie opcje skorzystania z środków – tłumaczył Sylwester Magiera z Urzędu Miasta w Nowym Targu, który przekonywał, że z roku na rok powietrze w mieście jest coraz czystsze: – Średnia roczna pyłu zawieszonego PM10 w 2017 r. to 47,4µm, natomiast w 2021 37µm. A poniżej 40µm jest już spełniona norma.

Zdaniem ekspertów, ekologów i urzędników, to nie węgiel, pellet czy gaz ma być przyszłością Nowego Targu, a termomodernizacja, rozwój rynku pomp ciepła oraz geotermia.

– Dzisiejszy dzień jest historyczny, Rosja zakręciła nam kurek z gazem. Do tej pory patrzyliśmy na ten surowiec jako alternatywę i rozwiązanie odejścia od węgla. Ale musimy coraz głośniej mówić, że gaz to też surowiec kopalny, zanieczyszczenia i w dodatku szybko drożeje. Równie drogi jest też pellet. Przyszłością są inwestycje w odnawialne źródła energii – przekonywała Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

W trakcie obrad okrągłego stołu podhalańscy urzędnicy, ekolodzy i eksperci zadeklarowali chęć spotkania z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Spotkanie ma zaowocować zmianami zapisów w programie Czyste Powietrze odnośnie dyskwalifikacji budynków przez prowadzoną w nich działalność gospodarczą, skróceniem czasu rozpatrywania dotacji czy dofinansowaniem podłączeń do sieci geotermalnej – m.in. tej, która w ciągu najbliższych kilku lat pojawi się w Nowym Targu.

redakcja 27.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również