Kamery live
prognoza pogody

Podhalańska uczelnia świętowała 20-lecie istnienia

W czwartek, 20 maja br. w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Społeczność Akademicka uczciła tym samym Jubileusz 20-lecia swojego istnienia. 

Podhalańska uczelnia świętowała 20-lecie istnienia

Uroczyste posiedzenie Senatu poprzedziła poranna msza św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Uroczystości w murach uczelni rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego oraz wystąpienie Jego Magnificencji Rektora, prof. PPUZ dr hab. Roberta Włodarczyka, który przedstawił rys historyczny PPUZ.

-Z wdzięcznością wspominamy pierwsze władze Małopolski z jej pierwszym marszałkiem śp. Markiem Nawarą. To samorząd Małopolski jako pierwszy w Polsce złożył wniosek o powołanie uczelni, a rząd Jerzego Buzka powołał ją na jednym z ostatnich posiedzeń. Po odbiór aktu powołania uczelni wybrała się do Warszawy liczna grupa pod przewodnictwem prof. Hodorowicza, z zaprzyjaźnionymi posłami, z przedstawicielami władz Małopolski, powiatu nowotarskiego i podhalańskich gmin w strojach góralskich i z góralską kapelą, a urzędnicy ministerialni zdziwieni wystawiali głowy sprawdzając, kto pozwala sobie zakłócić ministerialną ciszę – przypominał wydarzenia sprzed dwóch dekad obecny rektor uczelni. 

Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz podkreślił znaczącą rolę Jana Pawła II w powstaniu wyższej uczelni w Nowym Targu. 

-To jemu w dużej mierze zawdzięczamy powstanie szkoły. Dlaczego? Bo idea rodziła się w bólach. Miała zwolenników, ale miała też przeciwników i to znaczących przeciwników. Zapytanie Ojca św. kierowane wprost do premiera Buzka “Co z podhalańską uczelnią?” spowodowało, że  niemal rzutem na taśmę, kiedy kończyły się rządy pana premiera, został wydany dekret o powołaniu uczelni – wspominał pierwszy rektor “Podhalańskiej Wyższej”.

Uroczyste obchody jubileuszu swoją obecnością zaszczycili prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prof. dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

-W imieniu uniwersytetu, w imieniu kolegium rektorów szkół wyższych Krakowa i Małopolski chciałbym złożyć serdeczne gratulacje i najcieplejsze życzenia, żeby państwo rozwijali się tak wspaniale, jak do tej pory i żeby te osiągnięcia były zarówno na polu badawczym, dydaktycznym, ale także właśnie w podkreślaniu znaczenia tradycji kulturowej powiązanej z całą ziemią podhalańską, bo to jest coś, co wnosi do świata kultury akademickiej wartości, których nikt inny, oprócz państwa nie może przekazywać – mówił prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a na znak łączących obie uczelnie więzi wręczył replikę słynnej pieczęci, która towarzyszyła aktowi erekcyjnemu powołania “studium generale” w Krakowie w 1364 roku. 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych – specjalnie z Krakowa przyjechał wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, natomiast lokalne władze reprezentowali burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber oraz wicestarosta powiatu tatrzańskiego Władysław Filar. Zdalnie połączył się sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek. Wśród gości nie brakło przedstawicieli duchowieństwa i różnych instytucji, obecny był dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Wierzba, komendant WKU w Nowym Targu ppłk Marek Marcinek i prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Julian Kowalczyk. 

-Pragnę wyrazić wielką wdzięczność dla założycieli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, która przez te 20 lat, z każdym dniem wpisuje się coraz mocniej w historię tego miasta. 20 lat – może to nie jest zbyt wiele, ale przy naszej dzisiejszej, galopującej cywilizacji dokonania są już rzeczywiście ogromne. Powstanie tego gmachu, budynków dydaktycznych i ambitne plany rozwoju uczelni, myślę, że będą jeszcze bardziej wpisywać się w charakter miasta jako ośrodka akademickiego. Wdzięczność jest tym większa, że wiele takich inicjatyw w Polsce nie przynosiło takiego efektu, a tutaj w Nowym Targu, dzięki ogromnej determinacji i wizji – bo trzeba mieć odwagę, śmiałość do patrzenia dalej w przyszłość i dostrzegania korzyści niedostrzegalnych przez innych – tu się udało, są widoczne efekty. Okazało się, że nie tylko młodzież góralska, ale także studenci z innych stron Polski przyjeżdżają, aby tutaj zdobywać wykształcenie, wychowanie, ale też wykuwać  charakter w tych trudnych warunkach górskiego klimatu – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Ważnym punktem programu posiedzenia Senatu było podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Strategii Rozwoju Uczelni na lata 2021 – 2024. W trakcie uroczystości wręczono także pamiątkowe medale osobom, które miały wkład w rozwój Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Materiał filmowy z wydarzenia – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

 

os 21.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Smutek 11:30 21.05.2021

Problemem nie jest to, że ludzie nie są wystarczająco wykształceni. Problem polega na tym, że są dość wykształceni, aby wierzyć w to, czego zostali nauczeni, a nie dość wyksztalceni, aby kwestionować to, czego ich uczono. Pooglądajcie swoje zdjęcia w symbolu niewolnictwa i odpowiedzcie sobie czy takiego swiata chcecie dla swoich dzieci wnuków. Szkoda, ze ludzie niewyksztalceni mają więcej wiedzy o świecie i umieją wyciągać wnioski i logicznie myśleć

Zobacz również