Kamery live
prognoza pogody

Podhalańska ścieżka do niepodległości – spacer tematyczny ulicami Nowego Targu

12 września 2022 18:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

Spora grupa mieszkańców Nowego Targu – z harcerzami i uczniami szkół mundurowych na czele – wzięła udział w historycznym spacerze zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z czasami walk o niepodległość, poznając wiele ciekawostek i mniej znanych faktów związanych z tym okresem historii w naszym mieście. Wydarzenie odbyło się w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ponad dwugodzinnym spacerze obejmującym głównie centrum miasta, wzięli udział harcerze, uczniowie szkół mundurowych, czytelnicy i sympatycy biblioteki, przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki, a także grupa osób z niepełnosprawnością słuchu wraz z tłumaczem języka migowego. 

-Wydarzenie jest inauguracją naszego projektu “Niepodległa”, na które biblioteka uzyskała dotację z Ministerstwa Kultury – wyjaśnia Danuta Wojdyła, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu – Ten spacer tematyczny jest połączony z opowieścią o mniej i bardziej znanych miejscach Nowego Targu. Chcemy pokazać, że biblioteka nie tylko wypożycza książki, ale także jest otwarta na nowe możliwości, gdzie zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów, a jednocześnie pokazujemy naszą historię w taki sposób, jak tutaj się to dzieje w Nowym Targu. 

Trasa spaceru wiodła spod biblioteki, przez rynek i Plac Kombatantów, Plac Krasińskiego, ul. Kościelną, Plac Słowackiego, Kopiec Wolności aż na nowotarski cmentarz komunalny i Kwaterę Legionistów. Tak na swoim Facebooku wspomina piątkowy spacer Robert Kowalski – historyk, który poprowadził grupę w tę wyjątkową “podróż do przeszłości”. 

“Przechadzaliśmy się nowotarskimi uliczkami, odwiedzając m.in. dawne c.k. więzienie, gdzie przebywał w areszcie wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Iljicz Lenin, Gimnazjum i Bursę Gimnazjalną, w których murach ulokował się Szpital Czerwonego Krzyża. Podczas spaceru mijaliśmy kościół św. Katarzyny i barokową dzwonnicę, gdzie zawieszone były wiekowe dzwony, w obronie których wystąpiły nowotarskie kobiety. Ważnym miejscem na szlaku naszego spaceru zajmował Plac Słowackiego i Pomnik Orkana, gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Kopiec Wolności, w 1910 r. nazywany Kopcem Grunwaldzkim. Nasz spacer zakończyliśmy na Cmentarzu Komunalnym. Tutaj miałem okazję przybliżyć wszystkim obecnym historię powstania, ale także wyniki moich badań, obejmujące dzieje austro-węgierskiej kwatery wojennej, w której spoczywa blisko 300 żołnierzy różnych narodowości i wyznania. Można na nim zobaczyć symbole religii katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej. Chwilą zadumy przy Kwaterze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, podsumowaliśmy prawie 2,5 godzinny wycieczkę w czasie i przestrzeni.”

Kolejnym punktem projektu “Niepodległa” będzie stworzenie mobilnej gry historycznej przez uczniów klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Targu. Gra powstanie pod okiem specjalistów, w oparciu o trasę piątkowego spaceru historycznego, informacje i ciekawostki związane z odwiedzanymi miejscami. Uroczystą premierę gry zaplanowano na 30 września.

Zadanie jest  realizowane w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Nowym Targu oraz z Wojskowym Centrum Rekrutacji Nowy Targ.

Materiał filmowy – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

 

os 12.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również