Kamery live
prognoza pogody

Podhalańska Grupa GOPR z nową karetką. Brakujące 85.tys. zł błyskawicznie dorzucili internauci

20 lutego 2020 11:17

Niecałe sześć dni – tyle czasu potrzeba było, by dzięki internetowej zrzutce zebrać 85. tys. złotych, czyli kwotę, jaka brakowała ratownikom z Podhalańskiej Grupy GOPR do zakupu górskiej karetki ratunkowej wraz z wyposażeniem. Dzięki ofiarności ludzi, GOPR-owcy będą mogli kupić i dostosować do ratowniczych potrzeb terenową Toyotę Hilux. Zbiórka potrwa jeszcze 7 dni, za zebrane dodatkowo pieniądze zostanie zakupiony sprzęt ratowniczy. 

Podhalańska Grupa GOPR z nową karetką. Brakujące 85.tys. zł błyskawicznie dorzucili internauci

-Dziękujemy, dziękujemy i jeszcze raz dziękujemy! Wierzyliśmy, że uda się zebrać brakującą kwotę, ale nikt nie spodziewał się, że wystarczy niecałe sześć dni! Jesteśmy zaskoczeni i bardzo, ale to bardzo wdzięczni za każdą wpłatę i każde udostępnienie zbiórki – czytamy na Facebooku Grupy Podhalańskiej GOPR. To podziękowania złożone w imieniu naczelnika i wszystkich ratowników.

Koszt zakupu i dostosowania pojazdu to 260 tys. złotych, z czego większość udało się GOPR-owcom zdobyć dzięki sponsorom, dofinansowaniu z NFOŚ, czy darowiznom typu 1% podatku. 

Model seryjny kosztuje Toyoty Hilux to koszt ok 120 tys. zł, ale aby samochód mógł ratować życie, musi zostać specjalnie dostosowany. Kolejne 140 tys. zł. to koszt wzmocnienia zawieszenia i zderzaków, zamontowania wyciągarek oraz nadbudowy, która pozwoli bezpiecznie transportować poszkodowanych i umożliwi działania ratownicze wewnątrz pojazdu. W przypadku zagrożenia życia każda minuta w drodze do ofiary i każda sekunda udzielanej pomocy mają znaczenie.

Karetka zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt ratowniczy, w tym w apteczkę R1 z defibrylatorem AED (pomaga wznowić akcję serca i przywrócić krążenie), urządzenie do automatycznego masażu serca, zestaw tlenowy, nosze z mechanizmem wsuwania i zestaw do współpracy ze śmigłowcem.

LINK DO ZRZUTKI: ——-> https://zrzutka.pl/gopr

-Każda kwota powyżej 85 tys. złotych, która w tym czasie zasili zrzutkę, wesprze zakup dodatkowego sprzętu ratującego życie, który będzie służył do codziennej pracy ratowników GOPR na Podhalu. W zależności od zebranych dodatkowych pieniędzy będzie to zakup AED, noszy składanych KONG albo urządzania do masażu serca – czytamy na FB Podhalańskiej Grupy GOPR. Aktualnie, kwota zebranych funduszy przekracza już 86,5 tys. złotych. Zbiórka potrwa jeszcze 7 dni, następnie zostanie zamknięta przed czasem – gdyż ratownicy, jak sami to określają, “nie chcą nadużywać okazanej życzliwości”. 

Zakup karetki jest potrzebą pilna, gdyż jeden z dotychczasowych pojazdów będzie wymagał wkrótce wymiany. Niesienie pomocy w górach bez specjalnej karetki jest nie tylko o wiele trudniejsze, ale czasem wręcz niemożliwe. Początkowo, ratownicy rozważali pożyczkę brakującej kwoty, ale ostatecznie zdecydowali się na organizację zrzutki przez internet.

-Nie możemy pozwolić, żeby ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym, byli zmuszeni pożyczać pieniądze na sprzęt ratowniczy. Powinni wiedzieć, że skoro my możemy liczyć na nich, oni mogą liczyć na nas – motywowali swoją decyzję i pomysł. I nie mylili się. Brakującą kwotę udało się zebrać w ciągu niespełna 6 dni.

Odebranie zmodyfikowanego samochodu planowane jest na przełom marca i kwietnia. 

W Grupie Podhalańskiej GOPR pomoc innym niesie 200 wykwalifikowanych i przygotowanych do służby ratowników (tylko 17 jest zatrudnionych – pozostali to pracujący za darmo wolontariusze). Teren działania grupy to blisko 4,5 tys. km², w tym 1,5 tys. km szlaków turystycznych i wyciągi narciarskie. Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, pasmo Polic, Orawa, część Beskidu Sądeckiego, południowy stok Babiej Góry. Tylko w 2019 r. ratownicy wyruszali z pomocą aż 323 razy (niemal codziennie ktoś potrzebuje ratunku!) i pomogli 371 poszkodowanym, w tym dzieciom i osobom starszym.

źródło: https://zrzutka.pl/gopr i Facebook Podhalańskiej Grupy GOPR

 

85.000 złotych !!!!Dziękujemy, dziękujemy i jeszcze raz dziękujemy! Wierzyliśmy, że uda się zebrać brakującą kwotę,…

Opublikowany przez Grupa Podhalańska GOPR Środa, 19 lutego 2020

os 20.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również