Kamery live
prognoza pogody

Podhalańscy hotelarze: jesteśmy przygotowani na przyjęcie turystów

6 grudnia 2021 18:39

Sezon zimowy pod Tatrami rozpocznie się lada chwila, jednak przygotowania do niego trwają już od dobrych paru tygodni. Obok standardowych działań hotelarzy i restauratorów – zaopatrzenie, logistyka, organizacji dodatkowego personelu czy dedykowanej, sezonowej oferty – pierwsze skrzypce ponownie grają procedury epidemiczne i bezpieczeństwo sanitarne. To nie tylko spełnianie określonych wymogów. To także coraz większa odpowiedzialność pracowników branży turystycznej wśród których poziom wyszczepienia stale rośnie. O tym, że Zakopane jest bezpieczne i z utęsknieniem czeka na miłośników białego szaleństwa w rozmowie z Wiktorem Wróblem, Prezesem Zarządu spółki Nosalowy Dwór.

Podhalańscy hotelarze: jesteśmy przygotowani na przyjęcie turystów
 

Panie Prezesie mamy początek grudnia, który zazwyczaj jest początkiem sezonu zimowego. Wszyscy pod Tatrami przygotowują się do tego gorącego okresu. Wie już Pan jak będą w hotelach i restauracjach wyglądać tegoroczne święta i Sylwester?

Priorytetem będzie bezpieczeństwo. Wiem, że do opinii publicznej docierają informacje, że w pewnych regionach Polski mamy mniej zaszczepionych ludzi i że Podhale odstaje od tej średniej. Z moich doświadczeń wynika jednak, że pracownicy branży hotelarskiej w większości są jednak zaszczepieni. Przykładowo moja firma bardzo dba o wszelkie procedury sanitarne. Jesteśmy na tym niezwykle skupieni, egzekwujemy to od samego początku pandemii. Z ankiet zebranych wśród naszych pracowników wynika, iż odsetek osób zaszczepionych już we wrześniu zbliżał się do 65 proc. – nie mamy wątpliwości, że obecnie jest to jeszcze więcej. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tego, aby przyjmować gości i robić to w sposób higieniczny, bezpieczny, sanitarny. Przyjeżdżając na Podhale nastawmy się przede wszystkim na wizyty i spędzanie czasu w dobrych, skategoryzowanych obiektach hotelarskich i w bardzo wielu lokalnych restauracjach, które są odpowiednio przygotowane do działania w realiach pandemii i spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Serdecznie zapraszamy do Zakopanego – naprawdę jest tutaj bezpiecznie.

Wśród pracowników w obiektach hotelowych pojawiło się coś takiego jak odpowiedzialność za siebie, za gości i za pracę?

Fakt ten bardzo nas cieszy, bo wychodzi to ze strony naszych pracowników. Pamiętajmy, że jako pracodawca nie możemy i nigdy nie chcielibyśmy zmuszać naszych pracowników do czegokolwiek. Nie mamy też narzędzi, aby formalnie zażądać od pracowników dowodu zaszczepienia – stosowne ustawy są z tego co wiem cały czas procedowane w Sejmie. Na szczęście nasze relacje z pracownikami są bardzo dobre. Rozmawiamy szczerze i otwarcie. Przekonujemy, zachęcamy i w ramach dobrowolnych działań naszych pracowników już we wrześniu wskaźnik zaszczepienia był zdecydowanie wyższy niż ten, który mieliśmy wtedy czy nawet mamy dzisiaj w społeczeństwie. Można więc powiedzieć, że w naszych hotelach bezpieczeństwo pobytu będzie zachowane. Wiem z rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami, że w naprawdę wielu zakopiańskich hotelach i restauracjach podchodzi się do tego dokładnie tak samo jak u nas. 

Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na pracownikach hoteli czy gastronomii. To także odpowiedzialność gości.

Z naszej perspektywy poczuwanie się gości do takiej odpowiedzialności, m.in. poprzez zaszczepienie, jest jak najbardziej wskazane, natomiast nie wywieramy żadnej presji na klientów. W ramach przewidzianych prawem obsługujemy wszystkich, którzy chcą do nas przyjechać. Decyzja o zaszczepieniu jest kwestią indywidualną. To o co możemy prosić i prosimy to o stosowanie się do obowiązujących przepisów, czyli dezynfekcja, dystans społeczny i maseczka – nie są to wymogi opcjonalne, więc zarówno my jak i nasi goście musimy tego przestrzegać.

Jak w obecnej sytuacji wygląda poziom zainteresowania spędzeniem czasu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku pod Tatrami. Czy jest jeszcze szansa na jakąkolwiek rezerwację i w wolne miejsce w hotelu o tej porze roku?

Zdecydowanie tak. Zainteresowanie jest, widać, że ludzie nie tyle boją się niezaszczepienia czy problemów zdrowotnych, co nie są pewni jakie restrykcje i rozporządzenia będą obowiązywały na etapie pobytu świątecznego czy noworocznego – i to właśnie wstrzymuje część naszych gości przed finalnym potwierdzaniem rezerwacji. Zarówno my jak i inne podmioty hotelarskie działające na terenie Podhala nie widzimy kompletnego braku rezerwacji czy też ich masowego odwoływania – to nieprawdziwe doniesienia. Jedyne co zdaje się powstrzymywać niektórych naszych gości to brak jasnej deklaracji ze strony rządu – tak, będzie można wyjeżdżać, hotele będą otwarte – tylko dla osób zaszczepionych czy też również niezaszczepionych, choć na przykład pod pewnymi warunkami. Brakuje jasnego potwierdzenia: tak, będzie możliwość kolacji wigilijnej; tak, będzie możliwość imprezy sylwestrowej. W momencie gdy potwierdzenie takie się pojawi – a nie wyobrażamy sobie na Podhalu innego scenariusza, biorąc pod uwagę brak sezonu zimowego w ubiegłym roku i związane z tym gigantyczne straty jakie ponieśliśmy – rezerwacje na pewno zaczną spływać na większą skalę. Zachęcamy już zatem teraz do ich dokonywania, tak by uprzedzić natłok rezerwacji „last minute”.

  
 
Przemysław Bolechowski 06.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również