Kamery live
prognoza pogody

“Podhalanka” wysoko w rankingu i z 4,5 mln zł subwencji

27 czerwca 2019 10:10

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zajęła wysokie, 7. miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół zawodowych “Perspektywy”. To nie jedyny powód do zadowolenia. Podhalańska uczelnia otrzymała też blisko 4,5 mln zł subwencji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego przyznanych na rok 2019. Jest to najwyższa kwota jaką otrzymały uczelnie zawodowe.

Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych przeprowadzony przez  “Perspektywy” uwzględnia wszystkie uczelnie zawodowe w Polsce i jest najsłynniejszym, ogólnopolskim rankingiem tego typu. Najważniejsze kryteria oceny to: absolwenci na rynku pracy oraz siła naukowa (po 30% ogółu punktacji).

W przypadku absolwentów na rynku pracy, miarą są tutaj preferencje pracodawców i liczba wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym przeprowadzonym na 5400 przedsiębiorstwach we wszystkich województwach w ciągu ostatnich trzech lat. W ocenie, pod uwagę brany jest też wskaźnik wysokości zarobków absolwentów. Siła naukowa – to ocena ilości i rodzaju prowadzonych na uczelni kierunków studiów, nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach oraz rozwoju kadry własnej. 

Pozostałe kryteria brane pod uwagę w ocenie końcowej to umiędzynarodowienie studiów  – wymiany studenckie, liczba zagranicznych studentów i wykładowców (15%), prestiż i warunki kształcenia, czyli dostępność wykwalifikowanych kadr (po 10%) oraz innowacyjność (5%), mierzona wartością projektów realizowanych w ramach programów UE. 

PPWSZ na dzień 19 czerwca br. zatrudnia na podstawie umowy o pracę 25 profesorów oraz 21 doktorów habilitowanych oraz 84 doktorów. Ministerialne środki, których wysokość uległa zwiększeniu decyzją ministra Jarosława Gowina z dnia 4 czerwca 2019 roku, przeznaczone zostaną na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego. Podhalańska uczelnia otrzymała na ten cel najwyższą subwencję spośród 15 publicznych uczelni zawodowych nadzorowanych przez ministra. Jest to kwota blisko 4,5 mln złotych. 

/os

os 27.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również