Kamery live
prognoza pogody

Pod “Sokołem”stanęła multimedialna “Ławka Niepodległości”

22 grudnia 2018 22:41

W obecności posła na Sejm RP Edwarda Siarki, Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, dyrekcji, nauczycieli i młodzieży Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu, uroczyście oddano w piątek do użytku „Ławkę niepodległości” umiejscowioną tuż pod historycznym budyniem “Sokoła”. To kolejna forma upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości. 

Pod

Na multimedialnej ławeczce można usiąść i odsłuchać m.in. „Marsz Pierwszej Brygady” oraz nagrania poświęcone dokonaniom oręża polskiego i lokalnym wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zaproszeni goście w trakcie krótkiej uroczystości podkreślali w przemówieniach znaczenie lokalizacji i samej koncepcji obiektu służącego krzewieniu postawy patriotycznej.

„Ławeczki Niepodległości” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia „pamięci wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego żołnierza polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. O przyznaniu dofinansowania decydowała między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, wysokość wkładu własnego,  a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.  W inicjatywie MON chodziło bowiem o to, aby multimedialna ławka była związana z lokalną społecznością.

Autorką zwycięskiego projektu ławki pomnikowej jest Marta Rosiak. Jej zdaniem, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków.

– Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

Wieczorem ławka jest pięknie podświetlona.

źródło: MON, szkoła

/os

 

os 22.12.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również