Kamery live
prognoza pogody

Pobiegli ku pamięci zamordowanego małżeństwa Mików

5 maja 2021 20:11

W 80. rocznicę pojmania przez niemieckich okupantów Józefy i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej odbył się Nocny Bieg Mików. Biegacze mieli do pokonania 18-kilometrowy dystans od Polany Stańcowej do Marysinej Polanie. Nie liczył się czas ani kolejność na mecie, a godne upamiętnienie orawskich bohaterów.

Pobiegli ku pamięci zamordowanego małżeństwa Mików

Dwudziestu jeden zawodników stanęło na starcie biegu mającego na celu upamiętnić przedwojennych mieszkańców Lipnicy Wielkiej Józefa i Emila Mików. To pierwsze tego typu wydarzenie na Orawie. Okazja nadarzyła się wyjątkowa – rok 2021 w Lipnicy Wielkiej został ogłoszony rokiem Emila Miki, wcześniej uroczyście przyjętym przez uchwałę tamtejszej rady gminy.

 – Chcemy o tej naszej historii cały czas mówić przez różne formy aktywności, przez różne uroczystości, różne inicjatywy. Chcemy aby wszyscy zapoznali się z naszą piękną i trudną historią – mówił wójt gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt. – Ten nocny bieg jest również dobrą okazją do tego, aby pamiętać z jakiej okazji tu jesteśmy.

Równo 80 lat wcześniej w nocy z 3 na 4 maja hitlerowcy pojmali Józefę i Emila Mików, ówczesnych mieszkańców Lipnicy Wielkiej. Razem należeli do Tajnej Organizacji Wojskowej. Józefa w trakcie wojny organizowała sieć szlaków przerzutowych i kurierskich z Polski przez Słowację na Węgry. Emil był porucznikiem Związku Walki Zbrojnej, zajmował się łącznością radiową z dowództwem w Londynie. Obaj byli wielkimi patriotami działającymi na rzecz niepodległej, wolnej i suwerennej Polski. Ich heroiczne starania przerwali niemieccy żołnierze.

Z racji obostrzeń epidemicznych władze Lipnicy Wielkiej zdecydowały się ograniczyć liczbę zawodników nocnego biegu. Oprawa wydarzenia stała na najwyższym poziomie – start odbył się po zmroku w towarzystwie polskich flag. Początek miał miejsce na Polanie Stańcowej u podnóża Babiej Góry, meta przy oddanej niedawno do użytku wieży widokowej na Marysinej Polanie. Zawodnicy mieli do pokonania 18 kilometrów. Pobiegli razem, asekurowani przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnicy Wielkiej. Nieważne było kto dobiegnie pierwszy – liczyło się samo uczestnictwo i godne upamiętnienie orawskich bohaterów. Zwieńczeniem nocnego biegu była uroczysta watra o północy.

Po pojmaniu małżeństwo Mików brutalnie rozdzielono. Emila Mikę przewieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł 7 listopada 1941 roku. Józefa Machay-Mikowa trafiła do krakowskiego więzienia na Montelupich, gdzie była przesłuchiwana i torturowana. Następnie niemcy przenieśli ją do katowni Podhala “Palace”, by kilka miesięcy z powrotem przewieźć do Krakowa. Po nieudanych próbach zmuszenia Orawianki do wydania kolejnych członków podziemia została zamordowana zastrzykiem fenolu 14 października 1942 roku. 

redakcja 05.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również