Kamery live
prognoza pogody

Po kontroli na targowicy przy Ludźmierskiej – dwa postępowania administracyjne [VIDEO]

31 sierpnia 2016 08:11
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Państwowy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o wszczęciu dwóch postępowań administracyjnych związanych z działalnością i obiektami targowicy przy ul. Ludźmierskiej. Taki jest efekt przeprowadzonej tam kontroli. Zakazem użytkowania została objęta cała hala dawnego warsztatu naprawczego, jako obiektu swoim stanem zagrażającego bezpieczeństwu ludzi.

Budynki w obszarze dawnej zajezdni są ogólnie dostępne, więc prowadzone z urzędu kontrole nie stwarzały potrzeby zawiadamiania właściciela. Częścią postępowania było jednak korespondowanie Powiatowego Inspektora z różnymi instytucjami i okazało się, że inwestor nie posiada dokumentacji uprawniającej go do prowadzenia robót budowlanych.

Tym samym nadzór budowlany w znacznej mierze uznał za zasadne obawy i sugestie podnoszone w pismach burmistrza. Te z kolei wynikały z apeli radnych o skontrolowanie legalności poczynań organizatora targowicy na terenie byłej Zajezdni PKS. Pisma burmistrza nadzór budowlany zakwalifikował jako skargi. 

Zobacz wypowiedź Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego:

Efektem są dwa postępowania administracyjne, w tym jedno zmierzające do legalizacji obiektów. Przedmiotem tego ostatniego są nowo zbudowana stacja paliw i budynek usługowy w jej sąsiedztwie. Opłata legalizacyjna byłaby jednak kilkusettysięczna,  a jej uiszczenie nie zwalnia inwestora od dopełnienia wszelkich formalności wymaganych prawem budowlanym.

Przykryta dachem w formie półwalca hala, będąca kiedyś warsztatem naprawczym, to najbardziej gabarytowy obiekt na terenie dawnej zajezdni. Ale także najbardziej niebezpieczny. W jej przypadku, ze względu na fatalny stan techniczny, PINB wydał zakaz użytkowania i wstępu oraz nakaz budowy ogrodzenia w 10-metrowej odległości od ścian budynku.  

Na dwóch obiektach, czyli budynku stacji paliw i hali warsztatu sprawa z nadzorem budowlanym jednak się nie kończy. Inwestor, czyli wieczysty dzierżawca terenu Zajezdni, jak potwierdził nadzór budowlany, rozpoczął bowiem przebudowy w postaci wyburzeń części ścian nośnych i wznoszenia ścian działowych. Planowane kolejne administracyjne postępowania będą dotyczyły tych właśnie starych obiektów. 

Czas na dopełnienie obowiązków wynikających z postępowania legalizacyjnego inwestor ma ściśle określony. Najwięcej społecznych emocji budzi jednak prowadzona przez niego działalność targowa, ale zakaz lub legalizacja jej prowadzenia to natomiast kwestia przygotowywanego planu miejscowego. Trudno oczekiwać, że w swobodę działalności gospodarczej zaingeruje nadzór budowlany. Utwardzenie i wyasfaltowanie czy jakiekolwiek przygotowanie placu pod handel jest dobrym prawem właściciela. Tutaj już „wolnoć Tomku…”.   

/as

Zobacz koniecznie Zajezdnię wraz obiektami budowlanymi, które podlegały kontroli.

NT24TV 31.08.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również