Kamery live
prognoza pogody

Pływalnia czynna, choć z utrudnieniami. Są plany wdrożenia procedur i zakupu urządzeń zapewniających większe bezpieczeństwo

11 kwietnia 2017 20:33

- W związku z decyzją PPIS w Nowym Targu w sprawie przekroczenia ogólnej liczby bakterii z grupy Legionella od dnia 10.04.2017 do odwołania wyłącza się z użytkowania natryski w szatni damskiej i męskiej przy szatni ogólnej - czytamy w komunikacie na stronie Pływalni Miejskiej. Sama pływalnia była już dziś jednak otwarta - woda w nieckach basenowych spełnia parametry jakościowe, a klienci zastępczo korzystają z natrysków w strefie saun i w szatni dla osób niepełnosprawnych. 

Pływalnia czynna, choć z utrudnieniami. Są plany wdrożenia procedur i zakupu urządzeń zapewniających większe bezpieczeństwo

– W dniu wczorajszym podjęliśmy działania naprawcze, tj. długotrwałe wygrzanie instalacji oraz dezynfekcja cieplna parą wszystkich ujęć wody w celu usunięcia problemu i udostępnienia ww. pomieszczeń dla klientów. Ponowne badania wody w kierunku występowania bakterii z grupy Legionella zostaną wykonane w dniu jutrzejszym. O ich wyniku będziemy na bieżąco Państwa informować – czytamy w dalszej części komunikatu. 

W związku z tymczasowym korzystaniem przez użytkowników pływalni z natrysków umieszczonych w saunach, od dnia dzisiejszego do odwołania nieczynne będą sauna fińska i łaźnia parowa.

Korzystanie z pływalni jest jak najbardziej bezpieczne, natomiast mamy zakaz udostępniania pryszniców głównych. Do końca tygodnia basen będzie funkcjonował z tymi utrudnieniami. My ze swojej strony – rozumiejąc, że stwarzamy pewną niewygodę dla użytkowników – wydłużamy czas w tej strefie szatki, nie będą zatem pobierane opłaty za przekroczenie czasu – informuje dyrektor MCSiR Cezary Szafraniec. 

Pływalnia będzie całkowicie zamknięta w czasie Świąt Wielkanocnych, tj. Wielką Sobotę, Niedzielę i w Poniedziałek Wielkanocny – po to, by po podjętych już działaniach doraźnych, ostatecznie rozprawić się z bakterią. 

Na czwartek planowana jest dezynfekcja chemiczna, ponadto prowadzone są rozmowy z firmą zewnętrzną na temat zastosowania rozwiązań, które w przyszłości mogłyby zapobiec takiej sytuacji. Chodzi o dodatkowe urządzenie do dezynfekcji chemicznej, które będzie sprawiało, że woda już przy wyjściu z kotła będzie dezynfekowana i nawet pojedyncze bakterie nie powinny przedostać się do systemu. Rozbieżności między przekroczeniami norm w szatni damskiej i męskiej były bardzo duże – w szatni męskiej przekroczenia wyniosły 4 tys. jednostek, w damskiej – czterokrotnie mniej. Wiele wskazywałoby zatem na to, że problem ma charakter miejscowy. Woda do natrysków w obu szatniach pobierana jest z jednego kotła. 

Poza zakupem urządzeń do dezynfekcji, które dodatkowo wzmocnią bezpieczeństwo i które będą zamontowane na stałe, zostanie też wprowadzona wewnętrzna procedura polegająca na tym, by codziennie przez otwarciem basenu, tj. przed godziną 7, wykonywać tzw. rozruch prysznicowy, który będzie polegał na tym, że z każdego oczka prysznicowego i każdego miejsca poboru wody, będzie ona wcześniej spuszczona po to, by uniknąć potencjalnego namnożenia się bakterii,które może powstać w sytuacji, gdy dane oczko nie jest użytkowane przez jakiś czas. 

Więcej na temat perturbacji związanych z przekroczeniami Legionelli na nowotarskim basenie oraz wyjaśnienia dyrektora MCSiR Cezarego Szafrańca – w jutrzejszym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

NT24TV 11.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również