Kamery live
prognoza pogody

Piknik lotniczy – dokładnie za miesiąc! Przedstawiamy kolejnych gości

12 lipca 2017 10:52

Dokładnie miesiąc dzieli nas od najbardziej widowiskowej imprezy na Podhalu – Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. To najlepsza pora, by przedstawić kolejnych,  niebywałych uczestników imprezy - a pojawią się oni na nowotarskim niebie po raz pierwszy. Wśród nich 22-letnia Marysia Muś - zawodowy pilot śmigłowcowy. 

Piknik lotniczy - dokładnie za miesiąc! Przedstawiamy kolejnych gości

Marysia Muś jest zawodowym pilotem śmigłowcowym. Na co dzień zasiada za sterami Bella 427 – prywatnej, powietrznej taksówki. Jako reprezentantka Polski, członek Narodowej Kadry Śmigłowcowej, na Robinsonie 44 startuje w zawodach rangi międzynarodowej. Teraz chce jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Niedawno weszła w posiadanie śmigłowca Bolkow, który zostanie zaprezentowany nowotarskiej publiczności. Nalot ogólny to 1000h, na Bolkowie 30h. 35 miejsce na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Przylepie w 2015. Marysia oprócz latania śmigłowcem jeździ konno. Zanim zaczęła latać startowała w zawodach rangi międzynarodowej. W wolnych chwilach gra również w golfa I jest miłośniczką psów. Na tym typie jest najmłodsza na świecie (ma jedynie 22 lata!). Bolkow to spełnienie jednego z jej marzeń.

Śmigłowiec Bolkow BO 105 – latał w lotniczym pogotowiu ratunkowym w Austrii, a jeszcze wcześniej wykonywał misje ratownicze w Sierra Leone w Afryce. W 2014 roku wrócił do Austrii I od tego czasu już tylko czekał na swoją nową właścicielkę. Dlaczego wybór padł na tę maszynę? “Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne – akrobacje, co czyni go absolutnie wyjątkowym.”

Wyprodukowany w Niemczech przez koncern Messerschmitt- Bolkow – Blohm. W tym roku obchodził swoje 50 urodziny. Prezentowany egzemplarz jest w Polsce od marca tego roku i jest pilotowany przez najmłodszego pilota z tym typem na Świecie.

W tych barwach razem z Bolkowem Marysia będzie prezentować się tylko w tym roku. W przyszłym sezonie nastąpi zmiana szaty graficznej.

 

Łukasz Czepiela – pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race, złapał lotniczego bakcyla w wieku 6 lat. Stało się to wtedy, gdy ojciec zabrał go na pokazy lotnicze odbywające się w podrzeszowskiej Jasionce. To, co tak zachwyciło małego chłopca, to pokazy akrobacji na Zlinie 50 w wykonaniu 14-krotnego mistrza Polski i mistrza świata w akrobacji samolotowej Janusza Kasperka. Od tamtej pory chciał tylko i wyłącznie latać.

Zaczęło się od jeżdżenia na lotnisko na rowerze i czyszczenia samolotów. Nastolatek pomagał wypychać maszyny z hangaru, a w zamian piloci zabierali go w przestworza. Wkrótce, dzięki pieniądzom zarobionym przy rozbiórce starego hangaru zrobił licencję szybowcową i sam zaczął latać. W powietrzu spędzał tyle czasu, ile tylko mógł, choć możliwości finansowe jego rodziny nie były duże.

Mając 19 lat, jak wielu szkolnych kolegów stanął przed pytaniem: co dalej? Po maturze wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zarobkowo opiekował się dziećmi i pełnił funkcję mechanika lotniczego. Pracował po 12-14 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu tylko po to, żeby zarobić na kurs akrobacji samolotowej. Kiedy pomagał przy samolotach zespołu akrobacyjnego Honda Dream Team, szef ekipy zgodził się pomóc mu w treningu akrobacji w ramach wynagrodzenia za pracę. Kilka lat później Łukasz został jego następcą.

Właśnie tak zaczęła się kariera pochodzącego z Rzeszowa pilota w sportach lotniczych…

Dziś obok bycia najlepszym polskim pilotem wyścigowym, jest także kapitanem rejsowego Airbusa. Pierwsze starty w najszybszym sporcie motorowym świata nie były dla Łukasza łatwe. W sezonie, który polscy kibice zapamiętają dzięki przystankowi w Gdyni, zajął 11. miejsce. Kolejny rok poświęcił na rozwój kariery zawodowej. W 2016 powrócił do rywalizacji. Jego umiejętności wyraźnie się poprawiły, a on sam dostrzegł, że podchodzi do wyścigów w inny sposób, więcej uwagi poświęcając stronie mentalnej zawodów.

Cztery razy stawał na podium, a raz na jego najwyższym stopniu, co dało mu udział w finale sezonu i możliwość walki o upragniony puchar – gdyby tylko nie odwołano go wtedy ze względu na pogodę. Kolejny rok startów młody …pilot zacznie z jeszcze wyższego pułapu dzięki dobrym wynikom w sezonie 2016 Łukasz pozyskał partnerów w postaci firm Red Bull oraz Samsung dzięki którym udało się do Polski sprowadzić samolot Edge 540 , najszybszy i najmocniejszy samolot w Polsce który będą mieli widzowie okazję oglądać przed sobą.

Samolot Edge 540TK – najmocniejszy samolot akrobacyjny w Polsce, 640 kg wagi , 350 koni , 1000NM momentu obrotowego , Max prędkość 410km,h , prędkość obrotu 420 stopni/sek. Jedyny w Polsce Edge 540 , samoloty używane do wyścigów Red Bull Air Race, do Polski sprowadzony w Marcu 2017 roku. Specjalnie dla nowotarskiej publiczności, poza pokazami solowymi Marysia i Łukasz wystąpią w duecie.

„Podniebny taniec” będzie można podziwiać w Nowym Targu zarówno w sobotę jak i w niedzielę 12 i 13 sierpnia 2017 roku!

www.pikniknowotarski.pl

FB @lotniskonowytarg

NT24TV 12.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również