Kamery live
prognoza pogody

Pierwszy tydzień wakacji i już pierwsze wypadki na szlakach

26 czerwca 2019 13:24

Dobre warunki pogodowe zachęcają do podróży po Gorcach czy innych pasmach górskich Beskidów. Mimo to ratownicy GOPR tylko w ciągu ostatnich dni musieli interweniować aż 9 razy. 

Pierwszy tydzień wakacji i już pierwsze wypadki na szlakach

Zdjęcie: Grupa Podhalańska GOPR

W kronice GOPR Grupy Podhalańskiej czytamy:

“Rozpoczęły się wakacje, w raz z nimi zwiększający się ruch turystyczny. Dodatkowo długi weekend spowodował, że ruch na terenie naszej Grupy był bardzo duży, a „zakopianka” zablokowana. Dla ratowników to czas wzmożonej czujności i niestety sporej liczby wypadków. W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy 9 akcji i kilka drobnych interwencji.

17.06, poniedziałek

 • Po godz.12 GOPR otrzymał informację o potrzebie udzielenia pilnej pomocy na Starych Wierchach- kobieta w ciąży, krwawienie, źle się czuje, bóle brzucha. 
  Na miejsce ruszyły dwa zespoły GOPR oraz wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po zaopatrzeniu poszkodowana została drogą lotniczą ewakuowana do szpitala.
 • Po godz. 12 informacja ze schroniska Orlica w Pieninach o urazie kończyny górnej. Na miejsce wyruszył zespół ratowników i zaopatrzył uraz.
 • Przed 12 zgłoszenie ze Śnieżnicy- podczas zjazdu na rowerze jedna z osób doznała poważnego złamania kończyny dolnej. Ratownicy po dotarciu w rejon wypadku na trasach downhillowych udzielili pomocy i przekazali pechowca karetce pogotowia.

22.06, sobota

 • Po 9 rano na Turbaczu GOPR udziela pomocy turyście skarżącemu się na sile bóle w klatce piersiowej. Po zaopatrzeniu medycznym zostaje przetransportowanym karetką GOPR do szpitala w Nowym Targu.
 • W trakcie zawodów rowerowych na Luboniu Wielkim zostaje udzielona pomoc- złamany nos.
 • Ok. południa kolejne zgłoszenie- w rejonie Lubońskiego Potoku pomocy potrzebuje mężczyzna skarżący się na silne skurcze i bóle mięśniowe. Ratownicy po dotarciu znieśli poszkodowanego w noszach, po czym quadem ewakuowali do Rabki.
 • Po 16 wypadek na Ścieżce Pienińskiej- podejrzenie złamania uda, u 52-letniej kobiety. Ratownicy po zaopatrzeniu urazu przekazali poszkodowaną do karetki pogotowia ratunkowego.

23.06, niedziela

 • Po 16 wypadek na Ścieżce Pienińskiej- 2 osoby poszkodowane (uraz barku, głowy, otarcia) Po udzieleniu pomocy wraz z HZS, ewakuacja na stronę polską i przekazanie do karetki pogotowia.
 • Niemal w tym samym czasie zgłoszenie z Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym- 9 letnia dziewczynka podczas zabawy upadając nieszczęśliwie w pobliżu bazy turystycznej doznała poważnego urazu głowy, ma problemy z wzrokiem. Na miejsce natychmiast wyruszył zespół GOPR oraz śmigłowiec LPR. Po udzieleniu pomocy poszkodowana została zabrana helikopterem do szpitala.

W dniach 19-23.06 odbyła się letnia część kursu I stopnia Ratownictwa Górskiego. W trakcie 5-dniowych zajęć kandydaci na ratowników brali udział w zajęciach związanych z tematami letnimi m.in. wspinaczką, poruszaniem pojazdami czterokołowymi, transportem poszkodowanych, medycyną czy zagadnieniami łączności i organizacji wypraw. Zajęcia odbywały się na terenie Gorców oraz Beskidu Wyspowego. Przeprowadzono także kilka akcji pozorowanych akcji ratowniczych. 
Wszyscy uczestnicy zaliczyli kurs pozytywnie.

W weekend ratownicy naszej Grupy zabezpieczali duże zawody rowerowego w rejonie Rabki”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

/ps/

Piotr Starmach 26.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również