Kamery live
prognoza pogody

Piekarnia z elektrofiltrem

W ramach działań mających na celu poprawę stanu jakości powietrza na terenie Miasta Nowy Targ, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zainstalował elektrofiltr kominowy na jednej z nieruchomości przy ul. Św. Anny, gdzie zlokalizowana jest piekarnia z kotłem opalanym węglem. Jest to przyczyną występowania intensywnego zadymienia z emitora przez cały rok. Urządzenie póki co jest w fazie testowej i zostało zainstalowane z inicjatywy miasta, na podstawie porozumienia z właścicielem nieruchomości.

Piekarnia z elektrofiltrem

Testy przeprowadzane są wspólnie z Grupą CZH S.A. oraz Politechniką Śląską. Elektrofiltr jest nowoczesnym urządzeniem pozwalającym ograniczyć niską emisję pochodzącą z kotłów na paliwa stałe. Jego skuteczność w odpylaniu spalin – zgodnie ze specyfikacją techniczną – wynosi do 90%. Został opracowany przez zespół naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Grupę CZH S.A.

-O wynikach będą Państwo informowani w najbliższym czasie, po kilku tygodniach testowania – mówił podczas Sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha – W ubiegłym sezonie dużo mówiło się o takich nowinkach, o dronach, które miały mierzyć jakość powietrza i elektrofiltrach. Póki co okazało się, że nie weszły one do powszechnego stosowania, jak również nie uzyskaliśmy dofinansowania na bardziej powszechny montaż elektrofiltrów. Są to urządzenia będące wciąż w fazie testów na uczelniach technicznych. W związku z tym, że trudno jest namówić i przekonać wielu do wymiany pieców, zwłaszcza jeśli wiąże się to z technologią produkcji, w tym wypadku piekarniczo-cukierniczej, postanowiliśmy sami zainwestować w taki elektrofiltr i na podstawie porozumienia z właścicielem budynku, przeprowadzić na terenie miasta testy tego urządzenia. 

-Ze względu na duży przekrój emitora oraz charakterystykę funkcjonowania pieca piekarniczego, elektrofiltr przez najbliższy czas będzie poddawany modyfikacjom i wymaga kalibracji. Są to niezbędne czynności, które pozwolą na osiągnięcie pełnej sprawności urządzenia – dodaje Bartłomiej Bednarz, pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. 

/os

fot. WGKiOŚ UM

os 26.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Antek 13:25 26.04.2018

Pomysł rewelacja ! Małymi krokami ale do przodu

sąsiad piekarni 13:13 26.04.2018

Brawo Burmistrz !

Zobacz również