Kamery live
prognoza pogody

Pełna inwentaryzacja źródeł emisji – w planach na ten rok. Ze względu na epidemię będzie musiała poczekać

21 marca 2020 23:04

Miasto planowało dokończyć w tym roku rozpoczętą przed trzema laty inwentaryzację źródeł ogrzewana na terenie Nowego Targu. Zlecana zewnętrznej firmie usługa, poza uzupełnieniem bazy danych ma objąć także stworzenie interaktywnej mapy z naniesionymi punktami źródeł emisji na terenie miasta. W związku z zagrożeniem epidemicznym, termin realizacji zaplanowanych działań z pewnością przesunie się w czasie. 

Pełna inwentaryzacja źródeł emisji - w planach na ten rok. Ze względu na epidemię będzie musiała poczekać

Inwentaryzacja źródeł ogrzewania na terenie miasta nie jest rzeczą nową. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ prowadzi ją od 2017 roku. Zgodnie z wojewódzkim programem ochrony powietrza, dane wprowadzane są na bieżąco do bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce. 

-W 2017 roku wraz z decyzjami podatkowymi zostały rozdysponowane ankiety dotyczące ww. inwentaryzacji. Niestety tylko nieliczni właściciele nieruchomości poważnie potraktowali przedmiotową kwestię składając do Urzędu Miasta wypełnione ankiety. Ponadto na bieżąco dane inwentaryzacyjne gromadzone są poprzez ankiety rozdawane mieszkańcom w ramach programów dofinansowań do wymiany kotłów, podczas prowadzonych działań kontrolnych, podczas wykonywanych badań budynków kamerą termowizyjną, podczas wizyt mieszkańców w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i podczas prowadzonych działań edukacji ekologicznej – wymienia burmistrz Grzegorz Watycha w odpowiedzi na interpelację radnego Marka Fryźlewicza, który podczas ostatniej Sesji zawnioskował o przyspieszenie “w trybie pilnym powstawania aktualnej bazy danych o ilości pieców do wymiany, możliwości podłączenia do gazu lub też ciepła sieciowego MPEC-u oraz o zamiarach właścicieli nieruchomości w  tym zakresie”. 

Działania Wydziału Ochrony Środowiska UM do dnia dzisiejszego nie doprowadziły jeszcze do utworzenia pełnej bazy na temat sposobu ogrzewania budynków przez mieszkańców. Pod koniec stycznia podjęto kroki, by sprawę wreszcie sfinalizować. Dzięki udziałowi miasta w projekcie “Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” w ramach programu LIFE ze środków Unii Europejskiej, możliwe jest pozyskanie aż 60% dofinansowania na to, by dokończyć inwentaryzację.

Aktualnie trwa przygotowywanie umowy dla firmy, która przedłożyła najkorzystniejszą ofertę. Niestety, w związku z wprowadzonym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, ciężko wyznaczyć termin wykonania usługi. Wiadomo natomiast, że będzie ona polegała na przeprowadzeniu badań ankietowych w terenie, dotyczących indywidualnych źródeł emisji na terenie Gminy Miasto Nowy Targ (na podstawie “Ankiety inwentaryzacji ogrzewania budynków”); wprowadzeniu danych z przeprowadzonych ankiet do już istniejącej bazy “Inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce” oraz stworzeniu interaktywnej mapy z naniesionymi punktami źródeł emisji na terenie Gminy Miasto Nowy Targ.

 

 

os 21.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również