Kamery live
prognoza pogody

Parking przed Długą Polaną – w rozbudowie. Będzie nowa jezdnia i chodnik

7 grudnia 2022 16:10
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Zbliżająca się do finału inwestycja pod hasłem Brama w Gorce nieuchronnie zintensyfikuje ruch w jej kierunku i od strony Nowego Targu, i od Waksmundu. I miasto, i gmina przygotowują się do tej nowej sytuacji – każde na swój sposób.

Spójnej koncepcji nie sprzyja na razie fakt, że na obszarze za Długą Polana, w rejonie potoku Mały Kowaniec mieszają się własności obu samorządów.   

Gmina Nowy Targ proceduje właśnie – na wniosek prywatnego inwestora – punktową zmianę w planie Waksmund 2. W terenie już wcześniej przeznaczonym pod infrastrukturę turystyczną i usługi, zmiana ma służyć przede wszystkim zwiększeniu areału, na którym powstaną miejsca noclegowe i parkingi. Patrząc od strony miasta, chodzi o teren za Długą Polana, po prawej stronie drogi. Punktowa zmiana jest na etapie uzgodnień z właściwymi instytucjami i samorządami. Miasto sformułowało już swoją opinię, która jest pozytywna, ale z zastrzeżeniami. Zastrzeżenia dotyczą głównie kwestii przyrodniczych oraz utrzymania pozostającej w zarządzie miasta drogi, nie przystosowanej do przenoszenia zwiększonego ruchu.

Miejski samorząd natomiast – za pieniądze z programu Polski Ład – przystąpił do rozbudowy parkingu zaporowego, który powinien zatrzymać ruch kołowy ok. 400 metrów przed stokiem Długiej Polany i goprówką, na osiedlu Oleksówki. Remont przejdzie ok. kilometrowy odcinek od skrzyżowania z powiatową ulicą Kowaniec w rejonie kościoła Matki Boskiej Anielskiej, po goprówkę.

– W ramach tego zadania będzie zmodernizowana nawierzchnia jezdni aż do granic administracyjnych miasta, powyżej wyciągu na Długiej Polanie – mówi wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. – Powstanie chodnik o szerokości 2 metrów od kościoła aż po parking na Oleksówkach. Zostanie też wykonane oświetlenie tego odcinka. A co najważniejsze – modernizację przejdzie parking. Projekt został tak przygotowany, żeby zoptymalizować ilość miejsc postojowych. 

Po rozbudowie parking będzie mógł pomieścić 109 samochodów osobowych więcej. Przewidziano też 4 miejsca dla osób niepełnosprawnych i 3 dla autokarów. Postojowe powierzchnie przedzielą trzy pasy zieleni. Parking w nowej odsłonie ma mieć powierzchnię 3 tysięcy 600 metrów kwadratowych.

Całkowity koszt tej inwestycji – dofinansowanej ze środków rządowych w ramach programu Polski Ład – sięgnie 3 milionów 700 tys. zł brutto. Przetarg na rozbudowę parkingu, modernizację jezdni i wykonanie chodnika wygrała rabczańska Firma Handlowo-Usługowa Stanisława Kuśmidra. Umowa została podpisana 4. sierpnia, zadanie ma być wykonane do końca września przyszłego roku.

 

Zapotrzebowanie na miejsca postojowe w tym rejonie, zwłaszcza przed wejściami na najbardziej uczęszczane szlaki, bez wątpienia będzie w przyszłości duże. Już dzisiaj Gorce są bardzo popularnym obszarem pieszych wędrówek – zarówno dla przybyszów, amatorów różnego rodzaju sportów, jak i dla miejscowych.

 – Jak powstanie ta atrakcja turystyczna, to presja ruchu kołowego będzie jeszcze większa – prognozuje wiceburmistrz. – Już teraz trwają wstępne analizy możliwych rozwiązań, jak zabezpieczyć się przed paraliżem komunikacyjnym na tym obszarze. Analizujemy różne rozwiązania. Będzie to możliwe poprzez odpowiednie mechanizmy w organizacji ruchu, ukierunkowujące go właśnie na miejsca parkingowe. Na pewno sytuacja będzie dynamiczna. Na bieżąco będziemy obserwować, z jakimi problemami trzeba się zmierzyć, nawet jak ograniczyć napływ samochodów osobowych w tamten rejon.  

Miasto myśli np. o kampanii medialnej, zachęcającej lokalnych turystów, nawet i z Krakowa, do pozostawienia samochodów na parkingach przygotowanych w centrum, przede wszystkim na parkingach park&ride przy ul. Kościuszki, przy dworcu kolejowym czy na darmowym parkingu w miejscu starej targowicy na osiedlu Bereki.

Będziemy usprawniać komunikację miejską, żeby dowoziła turystów w miejsce docelowe czy punkt, z którego mogliby się udać w góry – deklaruje wiceburmistrz.

Na razie na parking przed Długą Polaną został zwieziony materiał do budowy chodnika. Efekty rozbudowy tej komunikacyjnej zapory zobaczymy końcem września. Ale gdyby Brama w Gorce została otwarta przed letnim sezonem – już wtedy wygeneruje wzmożony ruch. Piesze dojście do tej atrakcji od strony Nowego Targu wciąż nie zostało wytyczone.  

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 07.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również